?

Kopeginizin egitimi

Köpeğinizin eğitimi

Köpeğinize her gün en az 1 saat ayırmalısınızeğitimin yaşı yoktur demiştik eğitim köpeğin ve sahibinin ortak hayatını her iki taraf için kolay kılması bakımından köpek için şarttır. doğada vahşi ortamda yaşayan canlılar bile yaşamak için ve sürü uyumu için kesinlikle anne ve babasından alabileceği tüm eğitimleri almak mecburiyetindedir alamayan yavrular ise yaşına dahi giremeden bir başka canlıya yem olur veya bir felakete maruz kalır evinize getirdiğiniz yavru köpekte ileriki hayatını kolaylaştıracak eğitimini sizden alacaktır eğitim almamış hangi canlı olursa olsun yaşamında güçlükler karşısında geri adım atar ve karşılaştığı güçlükler karşısında başarı belirten olamaz köpek şayet eğitimsiz ise sahibine ve çevresine mutluluk vermez ancak eğitimli bir köpek etrafından övgü toplar o güne kadar hiç bir köpekle yakınlaşmamış bir kişi bile artık köpeğe sempati ile bakacaktır ve ön yargılardan arınacaktır.

köpek yetiştirmenin altın kurallarını iyi etüt etmek ve anlamak köpeğinizi yetiştirmenizde size çok kolaylık temin eder,köpeğinizi iyi gözlemlemeli ve ona göre davranmalısınız. köpek denen canlı son derece iyi bir gözlemcidir,sizi tüm gün izler ve ona göre davranır. köpek eğitmek veya köpek beslemek diye bir şey yoktur,"köpek yetiştirmek" vardır. yavru bir köpeği alırsınız ve ölene kadar onu yetiştirirsiniz,bu vakit zarfında beslersiniz,eğitirsiniz. köpeğiniz ile ilk komutları çalışmaya kesinlikle sakin bir ortamda başlayın ve öğrenmeyi başardıktan sonra daha kalabalık ortamlarda çalışmaya devam edin. çalışma sayıları ve tekrarlar çoğaldıkça öğrenme de hızlanır. köpek yetiştirmek sanıldığı kadar basit değildir.ancak bazı insanlar öğretme konusunda doğuştan yeteneklidir. şu şekilde bir düşünün; kesinlikle çevrenizde öğretme konusunda yetenekli bir tanıdığınız vardır. hiç ilgilenmediğiniz bir hususu size sohbet anında hissettirmeden öğretir. sonradan siz bunun farkına varınca da hayretler içerisinde kalırsınız. biz yalnızca size eğitimin esas teknik ve bilgilerini veriyoruz. biz de çok iyi biliyoruz ki her köpek sahibi eğitim konusunda başarı belirten olamaz. on köpek sever dener fakat dört kişi başarı belirten olur. şayet bu rakamları yükseltebilirsek başarı belirten köpek sahibi sayısı çoğalır. konuyla ilgili kitaplar da hep bu yüzden yazılır. ekonomik nedenlerden dolayı da pekçok insan köpeklerini eğittirememektedirler. dolayısıyla verilen bilgileri iyi değerlendirin,en azından köpeğinizi kendiniz eğitemeseniz bile doğru bir biçimde yetiştirmiş olursunuz. anlayamadığınız bir komutu mutlaka köpeğinize öğretmeye çalışmayın. aksi takdir de köpekte psikolojik problemlerin oluşmasına sebep olursunuz bizim kitap yazmaktaki asıl amacımız köpeğinizi sorunsuz bir biçimde yetiştirmenizdir size tavsiyelerimiz de ne diyorsak elinizden geldiğince uygulamaya gayret edin mesela siz yemek yerken hiçbir vakit ve hiçbir vakit köpeğinize masa kenarından yemek vermeyin ve verdirtmeyin diyorsak bu hem sizin hem de köpeğinizin iyiliği içindir kesinlikle bu kurala uyun çünkü doğada köpek bir dilenci değildir sizin acıyıp ta vereceğiniz bir parça yiyecek köpeğinizi artık dilenci yapmaya yetecektir

köpek yetiştirirken iki şeyden yararlanmalıyız1- dolaylı etki;2- doğrudan etki;3- tavizsiz davranmakbu üç esas kuralı kesinlikle daima her yerde ve ortamda mutlaka uygulamalıyız aksi olursa köpek büyüdüğünde hiçbir vakit söz dinletemeyiz bazı eğitimler vardır ki hiçbir vakit uzmanlara danışmadan öğretmeye çalışmamalıyız (saldırı eğitimi) gibi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder