?

Kopek aldiktan sonra

Köpek aldıktan sonra

Eğer ilk defa evinize bir köpek alıyorsanız yetiştirme kurallarına daima uymanız gerekmektedir. şayet daha önce bir köpek yetiştirdiyseniz geçmişte yapmış olduğunuz bazı hataları artık tekrar etmemelisiniz. köpek yetiştirmiş bazı insanlar çevrelerine yetiştirme hakkında bilgi verirler fakat oluşacak kötü sonuçlara hiçbir vakit katılmazlar; derler ki benim köpeğinde netice mükemmeldi köpek aldıktan sonra artık dönüşünüz yoktur. bazı insanlar köpek sevdiğini zannedip köpek alırlar bir köpeğe yapabileceğiniz en büyük kötülük onu bir müddet besleyip sonra bir başkasına vermek veya sokağa bırakmaktır.

biz dolayısıyla diyoruz ki köpek almadan önce çok iyi düşünün aldıktan sonra yapacağınız kural hatalarında üzülmeyin size öneri ettiğimiz yetiştirme kuralları sadece bizim deneyimlerimiz olmayıp köpek yetiştirmeye yıllarını vermiş insanların köpek yetiştirirken edindikleri tecrübeler ve bilgilerdir. denenmemiş ve kanıtlanmamış hiçbir hususu sizlere aktarmıyoruz.

köpeğinizi aldıktan sonra ona bahçenizde veya evinizde zamanınızın bir kısmını yavruya ayırmalısınız.bu zamanlarda neler yapmanız gerekecek husus başlıkları olarak belirtelim.1-günlük oyun ve egzersizler: köpeğiniz yalnız başınayken kendi kendine oyun oynayabileceği malzemeleri olmalı2-sizinle beraber oynayabileceği malzeme ve oyuncakları olmalı3-yaşına ve yeteneğine göre yapacağı egzersizleri tespit edip ona göre çalışmalar yapmalısınız.4-köpeğinizin sağlığıyla ilgili periyodik bakımlarını ihmal etmemelisiniz. (bu konuda veteriner hekiminiz sizi yönlendirecektir. )5-geziler: ailece yapacağınız gezilere köpeğinizi de dahil ederseniz köpeğinizin daha sosyal ve zeki olmasını sağlarsınız.6-eğitim: köpek eğitiminin yaşı ve yeri yoktur. köpeğinizin fiziki yeteneği ve algılama kabiliyetini iyi gözlemlemeniz yeterlidir. bazı ağır ve sistemli eğitimleri ancak 1 yaşından sonra verebilirsiniz. esas kural köpek eve geldikten sonra eğitim başlar.

köpeğinizi yetiştirirken daima kararlı ve otoriter davranmalısınız. hiçbir konuda taviz vermemelisiniz. kızmanız gerektiğinde kesinlikle kızdığınızı belli edin. övmeniz gerektiğinde de esnasında övün. ödül ve ceza sistemi daima uygulanmalıdır. köpek yetiştirirken gayemiz sağlıklı ve eğitimli bir köpekle beraber yaşamaktır. köpeğinizi eve götürmeden önce kesinlikle veterinerinize gösterinköpeğinizi aldınız ve artık bir yavru köpek sahibisiniz. bundan sonra hayatınızda artık ufak bir canlı var. bilmeniz gereken çok şey var. köpeğinizle birlikte geçirdiğiniz vakit içerisinde inanın çok enteresan olaylara tanık olacak ve kafanızdaki bir çok dertten kısa bir müddet de olsa uzak kalmanın keyfine varacaksınız köpek almakla ne kadar iyi bir şey yaptığınızı çevrenize söyleyeceksiniz. ancak bu mutluluklar bahçeli bir evde yaşanıyorsa çok daha keyifli olacaktır. şehir hayatının insanlar üstündeki bir çok tesirini azaltan tek şey bence iyi eğitilmiş bir köpektir. bu fikrimi ancak eğitimli bir köpeğiniz olduğunuzda katılacaksınız.

türkiye şartlarında köpek yetiştirmek çok meşakkatli bir hobidir. karşınıza çıkacak sorunları gidermek için veya sorun çıkmasını önlemek için bilgili yetiştirici olmak gerekmektedir. bilgi sahibi olmak için de kaynağa gereksinim vardır. yıllarca yeterli ve profesyonelce yazılmış kitap bulamadım yurt dışında kaynak olabildiğince çok fakat çoğu ticari hedefle yazılmış ve çok profesyonel bilgiler içermiyordu.gelişmiş ülkelerde köpek kulüpleri 100 yıl önce kurulmuş köpek severler belli zamanlarda bir araya gelerek bilgi paylaşımı yaparak köpeklerin bilinmeyen yönlerini aralarında paylaşmak suretiyle diğer köpek severler aktarmışlar biz ise daha yeni yeni ülke olarak köpeklerin farkına varıyoruz. bu ülkelerde sistem yerleşmiş ve devlet yardım etmekte bizim şehirleşme şeklimiz insanların yaşamasına bile ideal değilken tabi ki köpek yetiştirirken zorlanıyoruz. gerçekten köpek seven insanlar çevre ve doğayı seven insanlardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder