?

Kopek almadan once

Köpek almadan önce

İnsanların köpek alırken yapmış oldukları en sık kusur ve hatalar zinciri köpek almadan önce yapılmakta.unutulmamalı ki bu konuda yapılan bir çok kusur hep köpek almadan önce yapılır. bu olumsuzlukları yok etmek için iyice düşünüp öyle karar verilmelidir. çünkü alınan şey bir canlıdır ve ilgi ister. bu ilgiyi nasıl tesis etmeliyiz ? köpekler en fazla ilgi ve sevgiye muhtaçtır.

bu olamazsa olmaz bir durumdur. dolayısıyla kendimize bazı sorular sorup öyle köpek almalıyız. aksi durumda mutsuz ve huysuz bir biçimde büyüyecek bir canlı sahibi olup üzülürüz. köpek almadan önce kendimize şu soruları sorup gayet samimi yanıtlar vermeliyiz.

tüm soruların yanıtları olumlu ise gidip doğru yerden doğru köpeği almalıyız.1-kendinize ideal olan köpek ırkını tespit edin2-köpek ile ilgili (özellikleri) bilgi sahibi olun3-eviniz müsait olmalı: alacağınız köpeğin özelliklerine göre yerinizin müsait olması gerekmektedir,köpeklerin yaşam alanı bir köpek için çok mühimdir.4-amaç: köpeğinizi almadan önce ne hedefle köpek almak istediğinizi tespit etmelisiniz. kesinlikle bir amacınız olmalı korunma, arkadaş veya spor hedefli köpek alabilirsiniz5-zaman: köpek beslemek için kesinlikle vakit yönünden müsait olmalısınız. yoğun iş temponuz varsa bu köpeğinizi yalnız ve mutsuz yapacaktır.6-sevgi: kesinlikle köpek sevginiz olmalı ,7-sosyal yapı: sosyal bir yapıda olmalısınız köpeğinize ayıracağınız zamanlar haricinde de (pikniğe balık tutmaya veya sahilde gezmeye gittiğinizde) kesinlikle köpeğinizi de yanınızda götürmelisiniz.8-bütçe: ne tür canlı beslerseniz besleyin kesinlikle maddi bir harcama sizi bekler. köpek yetiştirmenin de kesinlikle size yükleyeceği bir maddi yük olacaktır. bunu hiçbir vakit göz ardı etmeyin.köpek almadan önce bir araştırma yapın ve ortalama bir aylık gider tespit edin. bu miktarın bütçenize ideal olup olmadığını kendinize problem. köpeklerin en çok masrafı ilk alındığında olur. ilk yaşına girene kadar da en önemli gideri beslenmedir. çünkü köpeğiniz ilk bir sene çok iyi beslenmelidir.köpek yetiştirmek sanıldığı kadar basit bir hobi değildir. ancak şunu unutmayın doğru ve profesyonelce yetiştirmeye gayret ederseniz karşılığını kesinlikle alırsınız. hep doğru olan kuralları uygularsanız bu geçerlidir. ülkemizde köpek yetiştirmek (profesyonelce) yeni başlanıyor. dolayısıyla kusur yapılması gayet normaldir.

yeriniz müsait mi ?köpek almadan önce köpeğinize ayıracağınız yer çok mühimdir. çünkü köpekler oksijeni bol, geniş mekanları severler ve onlar için havanın bol oksijenli olması sağlık bakımından da şarttır. çünkü her canlıda olduğu gibi oksijen hayattır. eğer bahçeniz varsa iyi, yoksa işiniz çok zor. çünkü köpekler olabildiğince hareketli hayvanlardır. köpek beslemenin esas kurallarından olan bahçe öğesi dolayısıyla çok mühimdir. bahçede her gün bir saat köpeğinizi serbestçe bırakmanız, onun toprakla teması sinir sistemine de iyi gelecektir. bahçede köpeğinizi fazla kısıtlamayın, bırakın özgürce dolaşsın, koşsun, yuvarlansın. köpeğiniz stresini atıp durgunlaşınca akşam da gezintiye çıkarabilirsiniz. gezintiye çıkamayacağınız vakit köpeğinizle bahçede de egzersiz yapabilirsiniz.

ne hedefle köpek alıyorsunuz ?bir köpek almadan önce çok iyi düşünmeniz gerekmektedir. ne hedefle köpek alıyorsunuz ? bu hususu iyi düşünmeniz gerekiyor. ne amaç taşıyorsanız bunu iyi saptayıp ona göre formül bulmanız ve bu sisteme göre köpeği yetiştirmeniz ve eğitmeniz gerekmektedir ki sonunda amacınıza ulaşın. aksi takdirde amacınıza ulaşmak bir yana, köpeği de karmaşık bir hayata sürüklersiniz ve buda köpekte kalıcı bir sorun yaratır. köpek almadan önce köpeğin size neler vermesini istediğinizi saptamalısınız. bu da iki ana başlıkta toplanabilir.

yavru köpek alırkenilk kontrol sağlık açısından yapılmalıdır.seçeceğiniz yavru sizinle birlikte 14-15 yıl ve günün çoğunluğunda birlikte olacaktır. köpeğinizde ortaya çıkacak bir hastalığın sizi çok üzeceği kesindir. uzun vakit sonraki hastalıkları tahmin edemesek de, sağlıklı bir yavruyu tercih etmek zorundayız. daha sonra onu veteriner kontrolünden geçirerek ilerideki hastalıklara karşı aşılarını yaptırmalıyız. bu aşılardan bazıları üretici tarafından yapılmış olabilir, bunun için yavruların aşı karnesini isteyin ve kontrol ederek parazit kontrolünün yapılıp yapılmadığını ve hangi aşıların yavrunun üstünde olduğunu değerlendirin. yavrular canlı görülmelidirler, dokunulmasına izin vermeli, aşırı ürkeklik veya saldırganlık gözlemlenmemelidir. ilk bakışta size sağlıklı gibi görünen yavru siz aldıktan kısa bir müddet sonra hastalanabilir hatta ölebilir.bu yüzden güvenilir bir firmayı tercih edin ve kesinlikle yazılı bir biçimde sağlığını garantilesin.. iki buçuk aylıktan ufak olmayan ve en az üç aşısı yapılmış yavruları tercih edin. aldığınız yavruların iç ve dış parazit tedavilerinin yapılmış olup olmadığını kontrol edin. üç dört yavru arasından seçim yapmaya çalışın. genellikle ilk yavrunun orijin ve sağlık olarak diğerlerinden daha üstün olacağı düşünülür.ilk yavrular daha iri oldukları için diğerlerinden daha fazla süt emerler. üreticiler genellikle ilk yavruları satmayıp kendilerine damızlığa ayırırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder