?

Kopek soylari - a

Köpek soyları - a

Afgan tazısıçok eski çağlardan beri varlığını sürdüren bir cinstir. eski mısır papiruslarında ve afganistan mağaralarında resmedilmişlerdir. sina yarımadasının yerlisidir.zarif, ince bir yapısı vardır. kuvvetli bir çene, dar ve uzun bir başı vardır. inatçı ve cesurdur. tüyler uzun, ipeksi genelde siyah, beyaz ve kahverengidir. yükseklik erkeklerde 68-73 cm. ağırlık 26-34 kg. dır. dişiler bir miktar daha azdır. tüylerinin sıkça fırçalanması ve büyük alanlarda rahatça koşması gerekmektedir.akbaş

batı türkiye'nin beyaz çoban köpeği akbaş, uzun zamandır ufak asya'nın yerli ve yabancı gezginleri tarafından izlenmiştir. bu gezginlerin hiç biri köpekler üstüne uzmanlaşmış olmamalarına karşın hatıralarında bu şahane köpekten bahsetmeden edememişlerdir. 1903-1906 yıllarında istanbul'un büyük britanya ateşesi yüzbaşı a. f. townshend'in hatıraları tipiktir. batı türkiye'nin çeşitli bölgelerinde akbaş'a rastlamış ve şu biçimde demişti; "dağ köylerinde bulunmakta olan bu tür son derece collie'lere benzemektedir. yabancılara karşı saldırgan olup kervanlara hücum ederek süvarileri atlarından aşağı çekmeye bile kalkışırlar"beyaz.. akbash (akbaş) köpeğinin hangi doğal bileşimler veya hangi yetiştirme yöntemleriyle bu derece yaygınlaşmış olduğunu hiç bir vakit bilemeyeceğiz. rengi beyazdır ve hiçbir vakit benekli, hareli, başka bir renkle karışık olmaz. bununla beraber beyaz renk, huy, hassasiyet ve renkten meydana gelen üçlü standardın bir parçasıdır. bu üçlünün her parçası safkan akbaşın önemli vasıflarıdır. strang (1982) mariland'da gözlemini yaptığı akbaş ile ilgili şu biçimde yazıyordu: "belki de bu akbaş türü sürüleri korumak ve aynı zamanda kurt ve diğer saldırganları ortadan kaldırmak için geliştirilen çift maksatlı bir köpek olabilir. arka bacakları bir antilobu kıskandıracak kadar kuvvetli.

eminim ki bu köpekler yalnızca sürüleri korumakla kalmayıp, avının ardından dörtnala giden atlara da eşlik etmiştir. büyük bir ihtimalle amerika'ya gelmiş ilk koruyucu ve kurt avcısıdır" sahibine çok sadık, çocuklarla arası çok iyi olan akbaş akıllı ve eğitime yatkın bir türdür. renk yalnızca beyazdır. yüksekliği 70-80 cm. ağırlığı 50-60 kg. ı bulur.akita

japonların aslan ve ayı avında kullandıkları ve bir dönem de samurayların savaşta yardımcı olmaları için beraberlerinde götürdükleri milli köpekleridir. kangallar gibi başlarına buyruk dev ve atletik bir cinstir. yükseklikleri 65-75 cm. ağırlıkları 50-60 kg. ı bulur.

alaskan malamutmalamute, alaska'nın pasifik kıyısında bulunmakta olan malamute eskimolarının kızak köpeğidir. kutup kurtlarından türetilmiştir. kanada yoluyla avrupa'ya yayıldıktan sonra, cins köpekler arasına girmişlerdir.bunlar da diğer kızak köpekleri gibi çok ağır yükler çekerler. sağlam gövdeli ve ağırdır. kulaklar kısa ve diktir. renkleri kurt renklerinde, siyah ve beyazdır. kısa ve kalın tüylüdür. omuz yüksekliği erkeklerde 55-66 cm., dişilerde 50-58 cm. dir. ağırlık erkeklerde 38 kg. dişilerde 34 kg. dır. duygulu, sadık ve zeki kızak köpekleridir.

avustralya çoban köpeği

güç, denge ve harika kas yapısı ona kıvraklık, kuvvet ve dayanıklılık kazandırır. gözler yuvarlak biçimli, zeki bakışlı ve koyu kahverenklidir. bir yabancıyla karşılaştığında uyarıcı şüpheli bir ifade takınması ırk için karakteristik kabul edilir. tam bir görev köpeğidir. kürk yapısının çift katmanlı oluşu zorlu hava ve iklim koşullarına karşı dayanıklılık temin eder. mavi ve kırmızı benekli olmak üzere iki değişik kürk yapısı görülmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder