?

Kramp

Kramp

Krampkasların ani ve ağrılı bir biçimde gerilmesidir. kramp en sık baldır kaslarında meydana gelir. sıkı çorap lastikleri veya dar ayakkabılar da krampa yol açabilir. kramp giren bölgeyi rahat bir konuma getirerek gevşetici masajlar yapın. birkaç dakika içerisinde kaslar normale dönecektir. kramp esnasında şiddetli müdahaleden sakının. ağrı uzun sürerse bölgenin üstüne nemli ve sıcak bir havlu örtün.

bir veya daha çok kasın, tümünün veya b & acirc; zı parçalarının ir & acirc; de dışı ve ağrılı kasılmaları. en sık, ayak ve baldırda olur.

b & acirc; zı kişiler krampa daha yatkındır. sıklıkla gece ortaya çıkar ve yaşlılarda daha sık görülür. aşırı sıcak ve güçlü egzersiz kramp gelişmesini kolaylaştırır. sık ve önlenemiyen kramplar, omurilik ön boynuz hücreleri ve motor sinirlere bağlı hastalıklarda, mesel & acirc; amiyotrofik letaral skleroz ve spinal musküler atrofi; kas hastalıkları bilhassa müsküler distrofi ve hamilelik, aşırı sıvı kaybı ve sodyum kaybı durumlarında ortaya çıkabilir.

kramp mekanizması tam bilinmemekle beraber, sinir ve kas zarlarının aşırı çalışması halinde ortaya çıkmaktadır. elektromyografik tetkiklerde elektriki potansiyelin çok yüksek ve sık olduğu dikkati çekmiştir. ağrı şiddeti ile kasın kasılma derecesi paraleldir. muhtemelen bu, o sıradaki az kanlanmaya ve kasın fazla kasılması ile daha çok oluşan zararlı artıklara bağlıdır.

masaj ve güçlü germe krampa karşı yararlıdır. şayet kramp cidd & icirc; ise kas ağrısı birkaç gün süreyle sebat edebilir. quinine sulfat ve procainamide veya diphenydramine hydrochloride (ticar & icirc; adı benadryl) sık kramp gelmesini önleyebilir.

kramplar bilhassa denizde yüzme anında tehlikeli olmaktadır. yüzerken gelen bir kramp büyük adaleleri tutarsa ve kişi tecrübesiz ise basitçe boğulabilir. böyle bir krampla karşılaşan yüzücü, yanısıra taşıdığı bir ufak iğneyi kramp giren adeleye batırmak ve cimdik atmak suretiyle krampı giderebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder