?

Kucuk bir bebekten, ufak bir bireye

Küçük bir bebekten, ufak bir bireye

Bebeğiniz hayatının ilk yılında inanılmaz bir hızla mental ve fiziksel bir gelişim gösterir.

kaslarının kontrolünü kazanır, sosyal davranışlar gösterir ve obje ile ilgili her şeyi öğrenmek isteyecektir. bebeğinizin şimdiki canlılığından çevresindeki dünyayı keşfederken gösterdiği etkin ilgiden büyük tat alabilirsiniz. şayet bebeğiniz sessizce oturuyor, bir kağıt parçasını ya da en sevdiği oyuncağını inceliyorsa, bir sorun var demektir. bu taktirde onu aniden gıdıklayın, onu oynarken rahatsız etmeniz dünya ile ilgili bir şeyler öğrenme fırsatı temin eder, ve gücünü, konsantrasyonunu geliştirir.

tutarlı olun örnek oluşturun :

bebeklerin dünyadaki ilk görünümleri ailelerinden gelir. sizin davranışlarınız onun insanlarla olan durumunu belirler ve bu olası olduğunca tutarlı olması için mühimdir. bir gün başka, diğer gün daha başka davranan ebeveynlerin bu durumu bebeği rahatsız eder, güvensizlik ve korku duymasına sebep olur.

bebeğiniz her iki ebeveyne de gereksinim duyar :

yeni doğan bebek için ilk aylarda genellikle annesi tarafından özel bakım gösterilmesi gerekmektedir. bu şu demektir; bu dönemde çocuğun annesi ile arasında olan ilişki babası ile olandan çok daha kuvvetlidir. fakat babanın ilk birkaç ay içerisinde bebekle yakın ilişki içerisinde olması olabildiğince mühimdir ve aile için muhteşem bir durumdur. bu bebeğe şunu gösterir; etrafında pek çok açıdan annesinden değişik ikinci bir kişi vardır ve bu onun diğer insanlarla olan ilişkilerini geliştirebilirliğini artırır.

yetişkinlerin birbirlerine olan davranışları kendi davranışlarının temelini oluşturur. bir baba, basit anlamda, partnerinin yaptıklarını taklit etmez ama daha sonra bebeğini kendisini taklit ederken bulabilir. pek çok anne bebekleriyle konuşur ve daha sık ona gülümser, fakat babalar diğer bazı hususlarda daha etkin opsiyonlar taşıyabilir. bebeği daha sık kollarına alırlar ve daha gürültülü, şamatalı oyunlar oynarlar. bebekler her iki tarafın da ona bakımı sırasında çok geniş bir açıdan etkilenirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder