?

Kuf mantarlari

Küf mantarları

Toprakta bol bulunmakta olan, hatta organik madde ve nem, su içeren bütün yüzeylerde hızla gelişip çoğalabilme yeteneğine sahip olan fungusların yani mikroorganizma yapısındaki mantarların sporları, farklı hava hareketleriyle geniş alanlara yayılırlar. son zamanlarda havanın kimyasal ve fiziksel kirlenmesiyle fungal sporlar da artmıştır. atmosfer kirliliğine mikroorganizmalar adaptasyon göstermektedirler.

araştırmalar, havada uçuşan mantar sporlarının sağlığı çeşitli biçimlerde etkilediğini bildirmektedir.

solunum sistemi alerjisiyle ilişkili 80' in üstünde fungus türü vardır. meyve ve sebzelerden bilhassa muz ve domates yüzeyi ve yapraklarında bulunmakta olan cladosporium ve alternaria cinsi mantar mikroorganizmaları; adana ilinde yıl boyu en yaygın bulunmakta olan alerjiye neden olan küf mantarları olarak dikkat çekmektedirler.

mantar sporlarının yan ürünleri olarak tanımlayabileceğimiz metabolitler, solunum sistemini rahatsız eden toksin yani zehir etkili madde ve uçucu organik bileşikler içermektedirler.

alerjik yakınmaları olan olgularda alerjenlerden korunma, hastalığın kontrol altına alınmasında olabildiğince mühimdir.

hem ev içerisinde, hem de dış mekanda soluduğumuz havada, %50' nin üstünde nem varlığı halinde üreyen fungus sporları; nefes alımı ile burun, nefes borusu, bronşlar ve akciğerlere ulaşarak alerjik tepkilere neden olmakta ve en fazla alerjik nezleye, konjunktivite ve bronşiyal astıma yol açmaktadırlar. bu sporlar zaman zaman ürtiker ve sistemik anafilaksiye neden olabilmektedirler.

bulutlu ve nemli havalarda fungal spor sayısı artmaktadır. nem derecesinin yüksek olduğu zamanlarda solunum yollarında görülen alerji semptomlarının birden fazlasının bu çeşit fungus sporlarına bağlı olması mümkündür.. 6 solunum alerjisi olan her 100 hastanın 15' inin alternaria ve cladosporium isimli küf mantarlarına duyarlı oldukları saptamıştır.

bu nedenle adana iline özel olan küf mantarları takvimini inceleyiniz, korunma yolları için lütfen hekiminize danışınız.

alternaria (muz küfü)

ağız ve burunda tutularak nefes ile akciğerlerde astım ataklarını tetikleyen küf mantarıdır.

nem sebebi ile ev içerisinde halı,kilim ve giysilerde üreyerek alerjik etki yaratır.

doğada bilhassa muzun siyahlaşmış yüzeyinde üreyen, muzu ve yapraklarını çürüten mantardır.

epicoccum (süet / deri eşya küfü)

nemli ev ortamında ürer.

cladosporium (domates küfü)

drechslera

ustilago (çim isi)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder