?

Kulak cinlamasi

Kulak çınlaması

Kulak çınlamasının nedeni

bazı zamanlar kulağımda zil sesi duyuyorum bu normal midir ? tamamiyle değil. kafa içerisinde ki bu seslere genel olarak tinnitus denilir ve çok yaygındır. tinnitus bazen ortaya çıkabilir veya siz devamlı olarak bir ses duyabilirsiniz. çok kalın veya çok ince olabilir, tek kulağınızda veya her iki kulağınızda da duyabilirsiniz. zil sesi devamlı olduğunda bu kişiyi çok rahatsız edebilir. hatta bu rahatsızlık kişilerin normal hayatlarını etkiliyecek boyuta kadar çıkabilir.

başka insanlar kulağımın içerisindeki bu sesleri duyabilir mi ?

bu genellikle olmaz ancak bazı durumlarda dinleyen kişi bir çeşit ses duyabilir. bu tarz tinnituslara romatizma ilaçlan, bazı antibiotikler, sakinleştirici ilaçlar ve aspirin tinnitusa sebep olabilir. her durum için tedavi çok farklıdır. dolayısıyla konusunda uzmanlaşmış bir hekime kontrol olmak ve kulak çınlamasının gerçek sebebini bulmak çok mühimdir.

tinnitus çoğunlukla işitme sinirlerinin mikroskopla görülebilecek kadar ufak olan uçlarında oluşan hasarlardan ötürü gelişir. bu sinir uçlarının sağlıklılığı doğru ve kesin duymayı temin eder ve bunlarda meydana gelecek bir hasar işitme kaybı ve tinnitusa yol açar. ilerlemiş yaşla birlikte sinir uçlarında bazı farklılıklar meydana gelir bu da beraberinde tinnitusu getirir. günümüz dünyasında yüksek ses tinnitusun muhtemelen en sık karşılaşılan sebebidir ve işitme kaybına da yol açar. ne yazık ki pekçok insan endüstriel gürültünün, yangın alarmlarının, yüksek sesle müzik dinlemenin ve diğer gürültülerin ne kadar zararlı olduğundan ya habersiz yada bunu umursamamaktadır. stereo kulaklıklarla yüksek müzik dinlemek riski daha da fazlalaştırmaktadır.tinnitusun tedavisi nedir ?

vakaların çoğunda özel bir tedavi yoktur. şayet doktorunuz gerçek sebebi bulursa bunu ortadan kaldırmaya yönelik tedavi sonucunda kulağınızdaki çınlamalar da ortadan kalkar. bunun için bazı röntgen filmleri ve denge testlerine gereksinim duyulabilir. bunlara karşın tinnitusun sebebi çoğu zaman bulunamaz. neden ortaya konulmamış olmasına karşın bazı durumlarda ilaçlar yardımcı olmaktadır. kullanılan pekçok ilaç vardır. genellikle hastaya ilaç alması tavsiye edilir ve netice alınıp alınmadığı sorulur.

eğer bir neden ortaya konulamazsa tinnitusun azalması için birşey yapılabilir mi ?

evet. aşağıda yapmanız ve yapmamanız öneri edilen şeyler tinnitusunuzun azalmasına yardımcı olacaktır. herşeyden önce işitme sisteminin vücudun en duyarlı ve kırılgan sistemi olduğu hatırlanmalıdır. dolayısıyla aşağıdakileri yapmanız tavsiye edilmektedir.

yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan korunun

kan basıncını devamlı kontrol ettiriniz. kontrol altında olması için hekiminize başvurun.

tuz alımını kısıtlayın (fazla tuz dolaşım sisteminizi bozacaktır.) tuzlu yiyeceklerden uzak durun ve yemeğinize tuz eklemeyin.

sinir sistemine uyarıcı tesiri olan kahve, kola ve sigaradan uzak durun.

günlük egzersizler kan akımınızı düzenler.

yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan kaçının.

sesten endişelenmeyin. kulak çınlamanız sizin sağır olmanıza ve aklınızı kaybetmenize neden olmaz. bu sesleri rahatsız edici ama önemsiz bir gerçek olarak kabul edin ve oldukça yok saymayı öğrenin. bu çeşit kontrol ya kişinin kendini tembihlemesiyle yada maskeleme yöntemiyle başarılabilir.

sinirliliğinizi ve gerginliğinizi en aza indirin.kişinin kendini tembih etmesi ne demektir ? bu geçerli midir ?

tembihleme, konsantrasyon ve gevşeme egzersizleri sonucunda kan basıncını ve kas gruplarını sistemli olarak kontrol etmeyi temin eder.

maskeleme nedir ? tinnitus maskelemesi nedir ?

tinnitus bilhassa çevre sessiz olduğu vakit, gece yatarken, daha rahatsız edicidir tinnitusla yarışacak bir ses bir saatin tıklaması veya bir radyo, rahatsızlığı azaltacaktır. bazı hekimler alçak seşle fm kanallarını dinlemeyi önermektedir: pekçok hasta iki istasyon arasında ayarlanmamış radyonun çıkardığı sesi alçak sesle dinlemekten fayda bulduklarını ifade etmiştir. böylesine statik bir ses çok rahatlatıcı olabilir. bu ses beyaz ses olarak bilinmektedir. bazı hastalar rahatlatıcı ses üreten elektronik aletler kullanmaktadır. tinnitus maskeleyici işitme cihazını içerisine yapılan veya ona eklenen ufak bir eloktronik parçadır. devamlı ama rahatsız etmeyecek bir ses üreterek kişinin kulak çınlamasını unutmasını temin eder.

işitme cihazları çınlamanın azalmasını temin eder mı ?

işitme bozukluğu kişilerin bazılarında çınlamanın kullandıkları cihazlar tarafından azaltıldığı veya yok edildiği söylenmektedir. ancak işitme cihazı yalnızca tinnitusu önlemek için kullanılacaksa itinalı bir çalışma yapılmalıdır. genellikle işitme cihazı çıkartılınca çınlama ilk haline geri döner.

sonuç

kulak çınlamanız için gelişi güzel bir tedaviye başlamadan muhakkak bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından dikkatli bir muayeneden geçmelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder