?

Kulak kiri bir hastalik mi ?

Kulak kiri bir hastalık mı ?

Birçoğumuz kulağımızda bazen biriken kirlerden şikayetçiyizdir. hele bazılarımız bu birikintileri temizlemeyi takıntı durumuna getirip her fırsatta pamuklu çubuklarla gayretli bir temizliğe kalkışmaktayız. hiç düşündünüz mü madem devamlı temizlenecekti acaba bu kulak kiri dediğimiz salgı neden var diye ?

dış kulak yolu

gerçekten de dış kulak yolu dediğimiz yani kulak kepçesinden kulak zarına kadar uzanan kanalın yaklaşık üçte birlik dış kısmında, tüylerle örtülü bölümde bizim kulak kiri olarak tanımladığımız ve esasında kulağın mikrop kapmaması, kendini dış etkenlerden koruyabilmesi için ürettiği ve serumen adını alan salgı bulunur.

buradaki salgının mikropları öldürücü ve dışarıdan gelen yabancı maddeleri tutucu yapışkan bir tesiri vardır. aynı zamanda normal bir insanda buradaki tüyler üretilen bu salgıyı dışarıya doğru atma hareketiyle temizler ve yeni salgı üretimine olanak verirler. olabildiğince dar olan bu kanalın içerisindeki salgıyı temizlemeye çalışırken kulağın kendi kendini temizleyemeyeceği derin bölgeye iterseniz burada buşon dediğimiz gerçek kulak kirlerinin oluşmasına neden olursunuz. işte bu taktirde artık sizin temizlik dediğiniz işlem tıbben bir hastalık olan buşona sebep olur ki bu birikintinin kesinlikle hekim tarafından temizlenmesi gerekir.

kulağı temizletmek zararlı mı ?

en sık sorulan sorulardan biri de & lsquo; kulağımı hekime temizletmeli miyim ?' sorusudur. elbette sağlıklı bir kulağın hekim tarafından temizlenmeye gereksinimi yoktur. baştan beri anlattığım gibi kulak zaten kendi kendini temizleyebilen bir organdır. ancak dış kulak yolunu tamamen tıkamış ve artık kulağın kendi başına temizleyemeyeceği bölgede ve miktar olarak fazla sert bir kirin oluşmuş olması elbette temizlenmesini gerektirecektir. işte bu noktada bir kısır döngü başlamaktadır.

bu kire neyin sebep olduğu çözümlenmezse elbette tekrardan oluşacak ve tekrardan temizlik gerekecektir. yani kulağın tekrardan temizlenmesinin sebebi bir kere arınmış kulağın bu temizliğe alışması ve tekrardan temizlenmeye ihtiyaç duyması değil, neden ortadan kaldırılmadığından dolayı tekrardan temizlik gerekmiş olmasıdır.

kulak kaşıntısı ve kulak kiri

bazı bünyelerde kulak salgısı üretimi daha fazladır. bilhassa yağlı ciltlerde bu salgı daha yoğun bir biçimde üretilir. kuru ciltlilerde ise salgı daha az ancak kuru bir biçimdedir. alerjik insanlarda, şampuan ve sabunlu suyun kaşıntıya neden olmasına bağlı daha fazla kulak kiri oluşması ve daha sık dış kulak yolu enfeksiyonları gözlenir. kaşıma sırasında çok ince olan kulak yolu derisinde çizilmeler olup mikroplara davetiye çıkartılır. dolayısıyla kulak kaşıntısı olan kişiler problemi kaşıyarak değil hekime başvurarak çözümlemelidirler. detaylı bir kulak muayenesi neticesi doktorunuz size tedavi konusunda yardımcı olacaktır.

elbette kulağınızı hiç temizlemeyin demiyorum. ancak kulak kanalına temizlik amacıyla pamuklu çubukları sokmayın diyorum. dış kulak yolundaki doğal temizlik sisteminin görünür bölüme ittiği salgıyı ve banyo sonrasındaki ıslaklığı fazla derine ilerlemeden temizlemekte elbette bir sakınca yoktur. ancak bunu bir takıntı durumuna getirmemeli ve haftada iki defadan fazla yapmamalıyız. unutmamalıyız ki kulak kiri dediğimiz salgı esasında kulağın kendini korumak için ürettiği doğal bir koruyucudur.

kaynak: op. dr. abdülkadir göksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder