?

Kullanilan biberon mamasinda olmasi gereken ozellikler

Kullanılan biberon mamasında olması gereken özellikler

Anne sütünde olduğu gibi bebeğin henüz yeterince olgunlaşmamış böbreklerine fazla yük bindirmemek için ideal protein seviyesinde olmalı ve lazım olan bütün amino asitleri içermelidir.

anne sütündeki gibi sindirimi kolay bir yağ karışımı içermelidir

anne sütünün karbonhidrat kaynağı yalnızca laktozdur. kullanacağınız biberon mamasında da karbonhidrat kaynağı bebeğin sindirim sistemine ideal olmalıdır.

biberon mamasınındaki mineral oranları anne sütündeki gibi olmalıdır.

bebek için lazım kalsiyum, demir, c vitamini ve d vitamini başta olmak üzere, lazım bütün vitamin ve mineralleri içermelidir.

bebeğin sinir sistemi, bağışıklık sistemini güçlendirir ve içten gelen doğal bir koruma temin eder. bundan başka sindirim sistemini düzenler. prebiyotik lifler içeren mamalarla beslenen bebeklerin dışkıları aynı anne sütü ile beslenen bebeklerinki gibi yumuşak olur.

biberon mamalarının hazırlanması ;

biberon mamalarının hazırlanmasında temizliğe ve hijyene çok önem vermelisiniz.mama hazırlama sırasında kullandığınız bütün araçları ve kapları önceden sterilize edin. biberonun kapağını ve emziğini kullanmadan önce kesinlikle 10 dakika müddet ile kaynatmalısınız.

mama hazırlarken kullandığınız su en az 10 dakika kaynatılmış olmalıdır.

doktorunuzun değişik bir tavsiyesi yoksa kutu üstünde kullanım talimatlarına ve dozlara uyulmalıdır.

biberon emziğinin delik çapı bebeğin beslenmesini engellemeyecek biçimde olmalıdır. deliğin dar olması bebeğin çabuk yorulmasına geniş olması ise mamanın bebeğin genzine (solunum yoluna) kaçmasına sebep olur.

mamayı bebeğe vermeden önce mamanın sıcaklığını bileğinize damlatarak veya yanağınıza dokundurarak kontrol etmelisiniz.

mamayı her zaman taze hazırlayın. mutlaka artık mamayı kullanmayın.

bebeğinizin ağzında biberon varken uyumamasına dikkat edin. bu aynı zamanda diş çürümelerine ve kulak enfeksiyonlarına neden olabilir.

bazı anneler bebekler daha fazla kilo alsın diye mamaları daha konsantre hazırlarlar. bu bebeğin fazla su kaybetmesine sebep olur. bazı durumlarda ise anneler mamayı fazla sulandırarak verirler. bu da bebeğin büyümesini ve gelişimini negatif yönde tesirler. mamalar kesinlikle kutu üstündeki dozajlara göre hazırlanmalıdır.

mamalar mutlaka mikrodalga fırında ısıtılmamalıdır.kaynak: milupa, nutricia ve bebelac

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder