?

Kurban bayraminda beslenme

Kurban bayramında beslenme

Besin seçiminize dikkat ediniz kurban bayramı'nda da her zamanki gibi sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye itina göstermelidir. bilhassa kronik hastalığı bulunmakta olan bireyler için kırmızı et, tatlı ve hamur işleri tüketiminin artması; buna karşılık sebze, meyve ve kurubaklagil tüketiminin azalması sıkıntıyı daha da artırmaktadır.

zaten kış ayları süresince fiziksel etkinliğin kısıtlanması, havaların soğuması ile düşük bir şeyler atıştırmaktır. böylelikle gidilen yerlerde " hayır " deme şansına sahip olunabilir.

ev baklavası, lokma, tulumba gibi ağır tatlılar yerine; sütlaç, komposto, hoşaf, kabak tatlısı gibi sütlü, meyveli tatlılar tercih edilmelidir. hatta bu tatlıların yapımında gerek kendimiz gerekse misafirlerimiz için - enerji alımını azaltmak adına - yapay tatlandırıcıların toz formları tercih edilebilir.

yapay tatlandırıcılar mı, neden olmasın ?

hızla ve tamamen kana karışan, rafine şeker içeren besinlerin tüketimi kan şekerinde ani bir dalgalanmaya sebep olur, böylelikle tekrar tatlı yeme isteği doğururlar. şeker tadından vazgeçemeyen, iştahını baskılayamayan, formuna önem veren bireyler, aileleri ve gelecek misafirler için çok iyi bir alternatif olan yapay tatlandırıcıların şeker yerine kullanılması daha ideal görülmektedir. tatlıların yapımında güvenle ve rahatlıkla kullanılabilecek olan bu yapay tatlandırıcıların enerji değeri yok veya göz ardı edilecek kadar düşüktür. kan şekeri üstünde de negatif etki yaratmamaları nedeniyle rafine şeker yerine tercih edilmeleri çok daha sağlıklı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder