?

Kuron (tam kaplama)

Kuron (tam kaplama)

Kuron (tam kaplama) nedir ve niçin kullanılır ?hasarlı bir dişi tekrardan eski durumuna getirmek için dişe uygulanan bir kaplamadır. hedefi dişi güzelleştirmek, sağlamlaştırmak ve korumaktır.kuron aşağıdaki durumlarda yapılabilir, yeterince diş desteğinin olmaması halinde büyük bir dolguyu restore etmek için,

zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için,

bir diş implantına üst yapı olarak,

kırık,

biçimi bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için.kuron kaplamalar için en ideal malzeme hangisidir ?

sizin için en ideal malzemeyi seçerken, hem görüntü hem de işlev göz önünde bulundurulur. dişhekiminiz; diş yerleşimi, dişeti dokusunun konumu, gülümsediğinizde görünen dişlerinizin miktarı, dişlerinizdeki renklenmeler ve dişlerinin işlevlerini değerlendirip bu konuda bir karara varacaktır.kuronlar çeşitli malzemelerden yapılabilir.

bunlar; altın veya daha değersiz alaşımlar, porselen (seramik), akrilik, kompozit veya bütün bunların bir kombinasyonu olabilir.  bir kron nasıl yerleştirilir ?          

kronlama işlemi birkaç adımda yapılır. dişhekiminiz, gerektiği biçimde dişiniz üstünde hazırlık yapar, çürük kısımları varsa temizlenir ve dişin tam bir modelinin elde edilebilmesi için ölçü alınır. elde edilen modele göre kuronunuz son halini alacaktır. kron tamamen hazır hale geldiğinde, dişhekiminiz lazım ayarlamaları yaptıktan sonra yerine yerleştirecektir. siz ve dişhekiminiz, görünüşünden ve konumundan memnun kaldıktan sonra kuron daimi olarak yapıştırılır.kuronların bakımı nasıl yapılır ?

dişlerinizi günde iki defa fırçalamalı ve bir defa da diş ipi ile temizlemelisiniz. bu temizleme işlemi, bakterilerden meydana gelen plakları ortadan kaldıracaktır. bu konudaki en önemli nokta diş ve dişetinizin birleştiği bölgedeki (sulcus) plakların temizlenmesidir. kuronların kırılmasını veya zarar görmesini önlemek için, sert yiyecek ve nesneleri çiğnemekten kaçınmak gerekmektedir. yine her taktirde olduğu gibi dişhekiminizi rutin olarak ziyaret etmeniz,  kuronların ömrünü uzatacaktır.tamamlanmış bir kuronun görünümü nasıldır ?dişhekiminizin öncelikli hedeflerinden biri de yapay dişi, doğal dişe olası olduğunca benzetmektir. bunu başarabilmek için renk, biçim, ısırma ve doğal ile yapay dişlerinizin her ikisinin de boyutları göz önüne alınır. bu faktörlerden herhangi biri görünüşünüzü önemli ölçüde etkileyebilir. bu işlem sonucunda, nasıl bir görünüm beklediğinizi dişhekiminizle ilk seansta konuşmalısınız. metal desteksız full (tam) porselen kuron diş önceden dişleri kesilmiş kişilere metal desteksiz (metalsiz) porselen kuronlar tatbik edilebilir. zirkonyumun üstüne porselen koyularak yapılan kuron (kaplama) ve köprüler ceramic ve zirkonyum kelimelerinin birleştirilmesinden meydana gelen cercon kısa adı ile anılır.900 mpa dirence sahip sistem en yüksek fiziksel değerlerin yanısıra ışık geçirme özelliği doku uyumu ve pekçok farklı endikasyonu kapsayarak dişhekimliğinde yepyeni bir dönem başlatmıştır. kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en mühimi ışığa verdikleri tepkidir. doğal dişler ışığı geçirir. bunun neticesi olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. metal desteksiz porselen kuronların ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın neticeler elde edilir. full (tam) porselen kuronların avantajlarımetal takviyeli porselenler bazı ışıklarda (disko, fotoğraf makinası flaşı vb.) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler.full porselenler ise doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.

 

full porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal-porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. dolayısıyla bilhassa ön dişlerde full porselenler tercih edilir.

 

metal desteksizlerde alt yapıda metal olmadığı için kuron-diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. daha estetik bir görüntü sağlanır.

 

metal takviyeli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. full porselenler mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. bu sebeple metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.

 

alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski full porselenlerde yoktur.

 

diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder