?

Kuslar nasil ses cikarir ?

Kuşlar nasıl ses çıkarır ?

Kuşlar, insanlardaki gibi bir gırtlağa sahip değildir. bunun yerine onlarda "syrinks" adı verilen bir organ vardır. syrinks, kuşun göğsünün derinliklerinde, trakelerinin (nefes borularının) iki kola ayrıldığı yerde çift olarak bulunur. bilim adamları; kuşların boğazlarına fiber optik kablolar yerleştirerek, ortamlarına helyum ve oksijen verip veya gagaları açıkken öttürüp, kızıl ötesi ve x ışını kameralarıyla izleyerek, bu harikulâde enstrümanın nasıl çalıştığı konusunda bilgi elde edinmeye çalışmaktadır.

syrinkslerin bir parçası dinlenirken diğer parçası ses çıkarabilecek biçimde tanzim edilmiştir. bir kuş, aynı anda iki değişik ses çıkarabilir, hatta kendisiyle düet yapabilir.kardinal kuşları, bronşlarını bir taraftan diğer tarafa kapatabilir.

kanaryalar, bir taraftan öterken diğer taraftan da nefes alabilir. sığır kuşları, her saniyede 30 ayrı notayı çıkarabilecek biçimde yaratılmıştır.insan seslerini taklit etmek çok kolay değildir. papağanlar, muhabbet kuşları, sinek kuşları, yaratıcı'nın onlara ilhâm ettiği farklı teknikleri kullanarak o'nun isimlerine tercüman olmaktadır. papağanların pekçok kuştan değişik olarak, insanlar gibi, kalın dilleri vardır.

bundan başka, bu kuşlara, insandaki gibi olmasa da, sevk-i ilâhî ile seslerine değişik mânâlar yükleme yeteneği de verilmiştir. kuşlar, syrinkslerinden basit sesler çıkarır. sonra bu ham sesler, ağız, boğaz ve dil vasıtasıyla şekillendirilir. muhabbet kuşu (melopsittacus undulatus) çeşitleri, syrinkslerinde iki-üç kilohertz frekansta sesler üretir ve bundan başka bu seslere özel titreşimler ekler. bu işlem, çok iyi bilinen a-m radyolarının dayandığı sisteme dayanır ve frekans modülasyonu olarak adlandırılır. muhabbet kuşlarının bunu nasıl yaptığı hâlâ sırrını korumaktadır.

bütün kuşlar ses çıkarır; ancak kuşların çıkardığı her ses, şarkı olarak adlandırılmaz. şarkı söylemek, yalnızca passeriformes (ötücü kuşlar) takımına ilişkin bir özelliktir. bu, kuşların hemen hemen yarısının şarkı söylemediği anlamına gelir. kuşların çoğu, şarkı olarak adlandırılamayacak sesler çıkarır. bu seslerin işlevleri ve çağrı özellikleri göz önüne alındığında gerçek şarkılardan ayrıldıkları görülür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder