?

Kuslarda duyma

Kuşlarda duyma

Kuşların ses çıkarabilmesi, işitebildikleri mânâsına da gelir. fakat kuşlar, dıştan görülebilecek biçimde bir kulak kepçesine sahip değildir ve kuşlara insanlardan değişik işitme mekanizmaları verilmiştir. kuşlar, sesi ve sesin geldiği yeri harika bir şekilde hatırlayabilir. bazı alanlarda ses belli bir oktavdan çıkar; ama insanlar onu değişik bir oktav ("x" frekanslı bir sesle, "x/2″ frekanslı bir ses arasındaki uzaklık.



bu iki sese, "aynı notanın değişik oktavları" denir veya müzikte sekiz seslik aralık) olarak algılar. ama kuşlarda bu durum yoktur. kuşlar, "tını" yı (harmonilerle kombine edilmiş ara nota, sesin rengi, sesin ton kalitesidir ve sesin yumuşak veya sert olduğunu belirten bir terimdir) algılayarak yanılmazlar. kuşlar, insanların fark edemeyeceği kısa notaları da fark eder. bunun mânâsı, insanın bir notayı ayırt ettiği vakit zarfında, kuşların on ayrı notayı ayırt edebilmesidir.





kuşların duyma aralıkları insanlarınkiyle karşılaştırılmıştır. insanlar 20 ilâ 20. 000 hertz arasındaki sesi duyabildikleri halde, kuşlarda bu aralık 100-29. 000 hertz arasında değişir. bu da kuşların, insanların duyduğundan daha ince sesleri duyabildiğini gösterir.





baykuşlar, başlarına asimetrik yerleştirilmiş kulaklar sayesinde çok düşük sesleri duyacak biçimde yaratılmıştır. bir kaynaktan gelen ses, kulağa farklı zamanlarda ulaşır. bu da onlara dürbüne eşdeğer bir duyma yeteneği kazandırır. böylelikle onlara sesin kaynağını net bir biçimde tespit imkânı sağlanmıştır.



peçeli baykuşlar (tyto alba), tamamen karanlık ortamda ufak memelileri, yalnızca duyma yeteneklerini kullanarak yakalayabilmektedir. "büyük kulaklı baykuş" ve "küçük kulaklı baykuş" olarak isimlendirilen türlerdeki kulağa benzer tüy biçimindeki uzantılar, kulak değildir; ama sesin yönlendirilmesinde dolaylı olarak iş görmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder