?

Kuslarda ses cikarma teknikleri

Kuşlarda ses çıkarma teknikleri

Kuşlarda, ötme dışında başka ses çıkarma teknikleri de vardır. bazı kuşlar, ayağını yere vurarak veya uzun kanatlı deniz kuşlarında olduğu gibi (meselâ; albatroslar) ağızlarını açıp kapayarak ses çıkarır.

bundan başka kuşlar, ses çıkarmak için kanatlarını da kullanabilir. meselâ çulluk türü kuşlar, kanatlarını hep birlikte açıp kapatırlar ve ses çıkaracak vasıfta yaratılmış olan bazı tüylerini ortaya çıkarıp titretebilirler.

kanatlarıyla ses çıkaran kuşlara sessiz kuğuları örnek olarak verebiliriz. her ağaçkakan türü, ağaçlara değişik biçimde vurur. böylelikle ağaçlar oyulurken, erkek ve dişi kuş da birbirini seslerinden rahatlıkla tanıyabilir.arakakadu (probosciger aterrimus) türü, dallardan kendine iki tane davul sapı yapar ve bunları birbirine vurarak dişiyi etkilemeye çalışır. mağarada yaşayan kuşlar, birbirini bulmak için yarasaların kullandığı metodu kullanır. bu yolla sayıları saniyede 25-60 arasında değişen ses dalgaları kullanılır. bu dalgalar etraftaki cisimlere ve canlılara çarpıp hayvana geri döner. geri dönen bu dalgalar yorumlanarak, çevre ile ilgili teferruatlı bilgiler kazanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder