?

Kuslarin dunyasi

Kuşların dünyası

Kuşlar nasıl oluştu ?milyonlarca yıl önce, yeryüzünde en çok bulunmakta olan hayvanlar sürüngenlerdi. bunlar, soğukkanlı hayvanlardı. gövdeleri pullarla örtülüydü. sürünerek hareket ediyorlardı. bu devirde yeryüzünde henüz insan yoktu. ilk sürüngenlerden bazılarında kanat ve tüyler gelişti. uçmayı öğrendiler. işte bunlar ilk kuşlardı.

kuşlar nasıl uçar ?kuşlar havada kalmak için kanat çırpar. bazı kuşlar ise hava akımlarından yararlanarak kanat çırpmadan, süzülerek uçar. uçmaya hazırlanan bir kuşun ilk yaptığı şey vücudunu alçaltarak, bacaklarını bükmek ve kanatlarını açmaktır. sonra bacaklarını düzleştirerek havaya sıçrar. derhal kanatlarını çırpmaya başlar. kuşlar, havalanınca yükselmek için kanatlarını aşağı doğru çırpar. kanat lekeleri aralarından hava geçmesine engel olacak biçimde sıkıca birarada tutar.

kuşların en önemli duyusu nedir ?bir kuşun en önemli duyusu görmedir. kuşların çoğunda koklama duyusu çok zayıftır. atmacada olduğu gibi, bazı kuşlarda gözler, insan gözünden on kez daha keskindir. atmacalar avcıdır, gözleri başlarının önündedir. dolayısıyla başlarını çevirmeden avlarını gözleyebilirler.

kuşlar çevrelerini nasıl görür ?tohum, tane ve böceklerle beslenen ufak kuşların gözleri başlarının yanındadır. sağ ve sol taraflarında nelerin olup bitttiğini görebilirler. besin ararken, düşmanlarını gözlerken her iki tarafa bakabilirler. gündüz kuşlarlar, renkli gördüğü halde, gece yalnız grinin tonlarını görebilirler.

kuşlar sesleri nasıl duyar ?kuşlarda, insanda olduğu gibi ses dalgalarını kulağa yönelten kulak kepçesi yoktur. kulak delikleri tüylerle örtülüdür. buna karşın çok iyi işitebilirler. yine de kuşların bir çoğu, sesin yönünü basitçe bulamaz. yalnız, baykuşlar, sesin yönünü iyi bulur. baykuşların iç kulakları özel bir yapıya sahiptir. avlarının çıkardığı en küçük sesi duyabilirler.

kuşlar, nasıl koku alır ?kuşların çoğunda burun delikleri gaganın tepesindedir. burun delikleri koku almada değil, solunum için kullanılır. kuşlar genellikle iyi koku almaz.

karada yaşayan en büyük kuş hangisidir ?karada yaşayan en büyük kuş devekuşudur. devekuşu 2. 7 m. yükseklikte ve 156 kg. ağırlığındadır.

uçan en ağır kuş hangisidir ?sessiz kuğu uçan kuşların en ağırıdır. ağırlığı zaman zaman 23 kg. 'dan fazladır.

en hızlı kuşdüz uçuşta; kuyruklu kırlangıç saatte 161 km.; yarış güvercini saatte 152 km. hızla uçabilir. balık yiyen kuşların hızı saatte 145 km., kuzu kuşunun dalış yaparken hızı ise saatte 128 km. 'dir.

havada en uzun müddet kalma rekorukırlangıçlar yaşantılarının çoğunu havada geçirir. yuva yaptıkları vakit bile zamanlarının yarısını uçarak geçirirler. havada uyurlar. uçmayı öğrendiklerinden başlayarak yuva yapıncaya kadar hiçbir zaman karaya inmezler. bu müddet 21 ay olabilir.

eskimo kervan çulluğunu tanımak ister misiniz ? (numenius borealis)yüzyıllar önce eskimo kervan çulluğu sürüleri kanada'nın kuzey kutbu bölgelerinde yuva yapardı. her yıl güney amerika'nın doğu kıyılarına göç ederlerdi. ilkbaharda sürüler misisipi vadisi'nden yukarı tekrar kuzeye uçardı. göç boyunca her yerde avlandıkları için sürülerden ancak bir veya birkaç tane kurtuluyordu. son 30 yıldır kervan çulluğuna hiç bir yerde rastlanmamıştır. kimsenin bulamadığı bir yerde yuva yaptıkları sanılıyor.

fildişi gagalı ağaçkakanı tanımak ister misiniz ? (campephilus principalis)fildişi gagalı ağaçkakan, tüm ağaçkakanların en büyük ve en hoş olanıdır. tüyleri, siyah, beyaz ve kırmızı renklidir. gagası fildişine benzer. her bir çiftin kendilerini ve yavrularını böcek kurtçukları ile beslemesi için yaşlı ve kurumuş ağaçlı 800 hektarlık ormana gereksinimi vardır. fildişi gagalı ağaçkakanın yaşadığı güneydoğu amerika ve küba ormanları vakit geçtikçe kesilip yok edildi. soyunun tükendiği sanılıyordu. 1960 ve 1961 de üç tane, 1963 de bir tane, 1966 da beş tane daha görülmüştür. yaşamalarını temin eder ümidi ile bazı orman ağaçları bu kuşlar için ayrılıp, bırakılmıştır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder