?

Lateks alerjisinde hangi tur reaksiyonlar gorulur ?

Lateks alerjisinde hangi tür reaksiyonlar görülür ?

Lateks nedir ?

lateks, hevea brasiliensis isimli kauçuk ağacının sütlü özsuyudur. bugün için lastik içerikli bir çok üründe bulunmaktadır.lateks alerjisi nedir ?


alerjik yapılı kişilerde meydana gelen bir reaksiyondur. kişilerin deri veya mukozaları (özellikle göz, burun, akciğerler, ağız, anüs ve vajen) bu madde ile karşılaştığında vücutta histamin gibi bazı kimyasallar açığa çıkar ve çeşitli reaksiyonlara sebep olur. şayet bir kişinin latekse karşı alerjisi varsa diğer lastik ürünlerine de alerjisi olur. çünkü bu ürünlerin çoğu lateks içerir.

lateks alerjisinde hangi tür reaksiyonlar görülür ?

lateks alerjisi bulguları diğer alerji bulguları gibidir. hafif vakalarda deriye temas durumunda kırmızılık, şişlik ve kaşıntı olur. daha ağır vakalarda deride çatlamalar oluşur. bundan başka temas durumunda temas yerinde ve/veya bütün vücutta kurdeşen oluşabilir.

lateksin mukozaya kontağı ile daha ciddi reaksiyonlar oluşabilir. bu daha çok havayollarına temas ile oluşur. lateksin hava yolları ile teması genellikle cerrahi eldivenlerdeki pudraya yapışmış lateks parçacıklarının solunması ile olur. hafif bulgular olarak gözlerde kızarık, kaşıntı ve sulanma, hapşırma, burun akması olur. daha ağır bulgular olarak, göğüste sıkışma ve nefes almada zorlukla kendini belirten astım oluşur. lakteksten yapılmış balonların şişirilmesi ya da patlaması da yüzde ciddi şişmelere sebep olabilir. lateksten yapılan kondomlar (prezervatif) da hassas erkek ve kadınlarda kaşınma ve şişlik gibi benzer bulgulara sebep olabilir.

çok daha ciddi olan ve hayatı tehdit eden reaksiyon "anafilaksi" olarak adlandırılır. bu taktirde lateks ile karşılaşan kişide kan baskısı düşmesi, nefes darlığı gelişir. bu tür reaksiyonlar kadın doğum muayeneleri, doğum, ameliyat, veya diş operasyonları anında olabilir.

latekse karşı alerjiksem nasıl anlarım ?

lateks alerjisi sıklıkla şu iki tip kişide oluşur:

ailesinde alerji hikayesi olan kişiler,

lateks ile sık teması olan kişiler.

lateks ile sık karşılaşan kişiler şunlardır: sipina bifida veya idrar yolları anormalliği olan çocuklar, çok fazla cerrahi operasyon geçiren erişkinler, lastik endüstrisinde çalışan kişiler, sağlık çalışanları. bunun dışında egzeması olanlar, muz, kestane, avokado yediğinde ağızında kaşıntı olanlar, daha önce nedeni bilinmeyen anafilaksi geçiren kişilerde de lateks alerjisi riski vardır. şayet sizde bu risk etkenleri varsa ve/veya lateks ürünleri kullandığınızda alerjik reaksiyonlarınız oluyorsa latekse karşı alerjiksiniz demektir.

risk etkenlerini taşıyorsam ve/veya lateks alerjisi bulgularım varsa ne yapmalıyım ?

eğer gelişi güzel bir risk etkeni taşıyorsanız veya lateks alerjisi bulgularınız varsa doktorunuza baş vurmalısınız. lateks deri testi ve/veya rast testi ile lateks alerjisi varlığı doğrulanmalıdır. alerji tanısı koymada sadece deri testi olabildiğince yeterlidir.

alerjik kişilerin tedavisi:

hafif alerjik bulgular diğer bütün alerjiler gibi tedavi edilirler. antihistaminikler, kortizonlar ve/veya bronş genişleticiler lateks alerjisi için en fazla kullanılan ilaçlardır. şu anda lateks alerjisini tamamen iyileştirecek ya da korunma sağlayacak ne bir aşı tedavisi ne de ilaç tedavisi yoktur. lateks alerjisi olan kişilerin bu maddeye karşı alerjilerinin olduğunu öğrenmiş olması çok mühimdir. şayet bu kişilerde anafilaktik reaksiyon gibi ağır reaksiyon bulguları varsa derhal acil servise baş vurmalıdırlar. lateks alerjisi oluan kişilere şunlar önerilebilir:

lateks içeren ürünlerden sakınınız,

alerjiniz olduğunu gösteren bir künye ya da bilezik takınız,

tüm hekimlerinize diş doktorunuza lateks alerjiniz olduğunu belirtiniz,

yukarıdaki belirtileri şiddetli olarak geçirmiş kişilerin yanısıra her zaman epipen taşıması lazımdır. epipen kendi kendinize uyluk üst kısmından uygulayabileceğiniz bir enjeksiyondur. epinerfin içerir. epinefrin anafilaktik şokta kullanılan en önemli ilaçtır.

size yapılacak tıbbi bir girişimde kullanılmak üzere yanınızda lateks içermeyen bir eldiven bulundurunuz.lateks içeren ürünler

tıbbi ürünler

eldivenler

kan almada kullanılan bantlar

oksijen maskeleri

trakea tüpleri

solunum torbaları

anestezi tüplerinin parçaları

cerrahi maske

şırınga pistonu

idrar yolları kateterleri

baryumlu lavmanlar

lavman malzemeleri

kolostomi torbaları

branül ve damar içi tüpler

enjeksiyon malzemeleri

ekg pedleri

aort içi balonlar ve kontrol sistemleri

dişçilikte kullanılan lastik malzemelerdiğer ürünler:


elbiseler (yağmurluk, iç çamaşırı, naylon çoraplar, tabanlık, ayakkabılar)

korseler

balonlar

lastik oyuncaklar

emzik

şişe kapağı

silgi

lastik bantlar

evde kullanılan temizlik eldivenleri

kauçuk damgalar

köpüklü lastik ürünler (makyaj süngeri, halı altlığı)

spor malzemeleri (top, tenis raketlerinin el tutacağı)

otomobil lastikleri, iç lastik

aşındırıcı ve boya çıkarıcılar

yapıştırıcılar

lastik duvar malzemeleri

doğum kontrol araçları (kondom, diafram, süngerler)

bu listedeki ürünler değişebilir. lütfen kendinizi korumak için etiketleri okuyunuz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder