?

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon nasıl etki eder ?

insan derisi ışığa geçirgendir. kıl ise ışığı geçirmez, çünkü içerisinde bol oranda bulunmakta olan siyah renkli melanin maddesi ışığı emer. böylece lazer ışığı kıl kökünde olabildiğince yoğunlaşarak ısı enerjisine dönüşür. ısınan kıl kökünde kılı üreten hücrelerde kalıcı hasar olur ve bu durum kıl kökünün kıl üretme fonksiyonunun kaybolmasına sebep olur. böylece birbirlerini izleyen seanslar sonunda kıllar uzun süreli olarak yok edilir. fakat derinin diğer bölümleri ışığa geçirgen olduğu için, bu bölgelerde ısı yoğunlaşmadığından gelişi hoş bir yan etki görülmez.

lazer yönteminin diğer tedavilere göre avantajı nedir ?

iğneli epilasyon ile kıyaslandığında lazer işlemi ağrısız ve olabildiğince kısa süren bir uygulamadır. örneğin dudak üstü 1-2, koltuk altları ise 3-5 dakika gibi bir sürede istenmeyen kıllardan temizlenir. lazer epilasyon geniş bölgelere hatta bütün vücuda aynı seansta tatbik edilebilir. hijyene uyulmadığı durumda iğneli epilasyon yöntemi ile aids ve düşük olan hastalara gerektiğinde lokal anestetik kremler uygulanabilmektedir.

tedavi nasıl uygulanır ?

lazer ışığı cilde bir ışık demeti biçiminde uygulanır. her atış cihaz başlığının büyüklüğüne göre bir alanı tarar. merkezimizdeki 18 mm çapındaki lazer başlığı ile bu alandaki kıllar saniyenin yarısından az bir zamanda yok edilmektedir. kullandığımız lazerler dünyadaki en hızlı lazerlerdir. saniyede 2. 5 atış yapabilmektedirler.

tedavi sonrası ne yapılmalıdır ?

lazer epilasyon uygulaması sonrası kızarıklık ve kıl çevresinde hafif bir şişlik oluşabilir. bu reaksiyon birkaç saatte kaybolur. zaman zaman 1-2 güne kadar da uzayabilir. bölgesel bu reaksiyon için bazı kremler, soğutma işlemi uygulanır. hastalarımız uygulama sonrası dikkat edilecek konular için bilgilendirilir. uygulama yapılan bölgenin 2 hafta boyunca güneş ışığına maruz kalmaması ve yüksek faktörlü koruyucu kullanımı öneri edilir.

bu husus ile ilişkili yazılar:

aşırı kıllanma ve tedavisi

depilasyon

epilasyon

fotoepilasyon (ıpl ile epilasyon)

iğneli epilasyon

ıpl tedavisi

kılı yok eden yöntemler

lazer tedavisi

tüyleri azaltan ve incelten kremlerkaynak: dermatoloji uzmanı dr. şafak metekoğlu güneş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder