?

Lazer epilasyonun teknolojik gelisimi

Lazer epilasyonun teknolojik gelişimi

Lazer cihazları ilk ne zaman ve nasıl kullanılmaya başladı ?

dünyada ilk lazer 1964 yılında endüstri alanında geliştirildi. takip eden yıllar içinde tek tek kısa atımlar yapabilen cihazlar geliştirildi ve lazer tıbbi kullanımda yerini almaya başladı. 1980' li yılların başlarından başlayarak gelişim süreci hızlandı. 1988 yılında dye lazerle doğuştan bir damarsal hastalığın(port wine stain) tedavisine fda tarafından onay verildi. bundan sonra gelişim dahada hızlandı ve kılcal damar tedavisi, leke, dövme çıkarma gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

bu alanlar dışında asıl olarak epilasyon lazerleri nasıl oluşturuldu ?

1994 yılında geliştirilen ilk ıpl cihazı ile foto epilasyon olarak isimlendirilen epilasyon türü başladı. fakat bu ilk cihazların fazlaca yan tesirleri gözlendi. derhal arkasından ruby,diode,nd-yag ve alexandrite lazerler geliştirildi ve lazer epilasyon dönemi başladı.

bu gelişmeler ile amaçlanan şey ne idi ?

amaçlanan şey kılın yapısında bulunmakta olan melanin ismindeki boya maddesi tarfından lazer ışını' nın emilmesi ve meydana gelen ısı enerjisinin kılı üreten kök hücrelerini tahrip etmesidir. bu yüzden melanin tarafından en kolay emilen dalga boyu tercih edilmelidir. bu sıralama en fazla emilenden aza doğru ruby,alexandrite,diode,nd-yag şeklindedir.

biz merkezlerimizde alexandrite lazer kullanmaktayız. alexandrite lazer bu üstünlüğü sayesinde az enerji kullanılarak etkili tedavi sağlayabilmektedir. bu lazer tipi başlangıçta short pulse iken cildi daha fazla korumak, koyu ciltlerde rahatlıkla uygulama yapabilmek, gerektiğinde güvenli biçimde yüksek dozlar uygulayabilmek amacıyla long pulsed teknoloji geliştirilmiştir. son kuşak bu lazerler uygulamaları da daha ekonomik hale getirmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder