?

Lohusalik

Lohusalık

Doğumdan sonraki 6 hafta lohusalık olarak adlandırılır. bu dönemde gebeliğin kadında yarattığı fizyolojik ve psikolojik değişimler hamilelik eski durumuna döner. her organ ve sistemin hamilelik öncesi durumuna dönmesi değişik zamanlar alır. dolayısıyla halk arasında " lohusanın mezarı 40 gün açık kalır" sözü yaygın olarak kullanılır. bu söz gerçekleri yansıtmaktadır. çünkü doğum ve lohusalık döneminde ortaya çıkan hastalıklar hayatı tehdit eder boyutta olabilir.

lohusalık dönemi çok erken, erken ve geç lohusalık olarak 3 döneme ayrılır.

çok erken lohusalık doğumdan sonraki ilk 24 saati, erken lohusalık ilk 1 haftayı, geç lohusalık da geri kalan süreyi temsil eder. üreme orgaları 6 haftada normal durumuna döner ve emzirmeyen annelerin büyük bir kısmı bu dönem sonunda adet görmeye başlar.

doğum sonrası beligin olarak fark edilebilen ilk değişiklik antiseptik katılmış bir su ile yıkanmalıdır. d

oğum sonrası karın kaslarını güçlendirmek için egzersiz önerilirancak egzersizlere 6 hafta sonra başlanmalı ve kasları çok zorlayan egzersizlerden uzak durulmalıdır.

doğum sonrası cinsel arzularda bir müddet azalma olur. genelde istek 12. haftadan sonra önceki durumuna döner. doğumdan sonraki 3. haftadan başlayarak cinsel ilişkiye izin verilir.

doktor anneyi doğumdan 6 hafta sonra kontrole çağracaktır. bu kontrolde yukarıda anlatılan farklılıkların gerçekleşip gerşekleşmediği incelenir. hiçbir yakınmanız olmasa bile bu kontrolü ihmal etmeyiniz.

kaynak: kadın hastalıkları ve doğum uzmanı dr. alper mumcu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder