?

Mantar zehirlenmesi

Mantar zehirlenmesi

Mantar zehirlenmesi zehirli mantar bitkilerinin yenmesiyle ortaya çıkan, öldürücü olabilen bir gıda zehirlenmesi. mantardan zehirlenmenin sebep ve koşulları çeşitli olabilir. ilk olarak, bazı kimselerde görülen özel hassasiyet, (midye ve yumurtaya olduğu gibi) mantarlara karşı da tahammülsüzlük yapabilir. yalnızca irkiltici özellikteki mantarların, hatta yenebilir olup da bozulmadan ötürü zehirli hale gelen mantarların sebeb olduğu bazı zehirlenme olayları, yanlışlıkla ölüme yol açabilir. fakat daha çok bu gibi zehirlenmeler, birkaç gün içerisinde iyileşme ile son bulur.

zehirli çayır mantarı (amanita muscarina) ile zehirlenme çok önemlidir. kuluçka dönemi kısadır. mide-barsak bozuklukları, peşinden sinir bozuklukları başgösterir bunlar irkilme, sarhoşluk, sayıklama, çırpınma, göz bebeğinin genişlemesi gibi belirtilerdir.

tedavi için; hastanın midesi yıkanır veya kusturulur. müshil ve lavmanla barsakları boşaltılır, lazım ilaçlar verilir. gecikmiş vak'alar genellikle ölümle sonuçlanır.

mantar zehirlenmelerinden korunmak için, rastgele her mantarı yememeli, mantarları çok iyi tanımalı, mantarlar ve zehirlenmeler konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder