?

Medikal onkoloji

Medikal onkoloji

Kanser önemi giderek artan bir sağlık problemi. ölüm sebebi olarak, kalp ve damar hastalıklarının derhal peşinden geliyor.

batı toplumlarında her yıl 250-350 kişiden biri kansere yakalanıyor. 60 yaşın üstünde ise bu oran 300 kişide 4-5 civarına yükseliyor.geçmişte kanser tedavisi, doğrudan tümöre yönelik olan cerrahi tedaviyle radyoterapiden ibaretti. bunlar ana tümörü ortadan kaldırmakla birlikte, metastaz (yayılma) oluşumunu önlemede yetersiz kalabiliyordu. dolayısıyla cerrahi ve radyoterapiden sonra, kemoterapi ve immünoterapi uygulanmaya başlandı.medikal onkoloji, iç hastalıklarının bir alt dalı olup, kanserli hastaların bu açıdan takip ve tedavisini yapar. cerrahi ve radyoterapiden sonra da bu hastaların bakımlarını üstlenir.1. kanser nasıl oluşur ?

hücreler doğar, gelişir ve ölürler. bu olay genetik bir kontrol altındadır. bu kontrolün, kalkması ile dengenin bozulması neticesi, ya çok sayıda oluşmaları ya da meydana gelen hücrelerin ölmemeleri neticesi çoğalan hücreler tümör dokusunu oluşturur. hücrelerdeki bu olayların gelişmesine neden alan bir çok kanser yapıcı (kanserojen) madde vardır.2. kanserin belirtileri nelerdir ?

kanser belirtileri ortaya çıktıktan sonra artık hastalığın ilerlediği anlaşılır. amaç, bu belirtiler ortaya çıkmadan hastalığın çok erken dönemde yakalanmasıdır. kanserin oluştuğu yere göre belirtileri vardır.

vücudun gelişi hoş bir yerinde ele bir kitlenin gelmesi, ses kısıklığı, inatçı öksürük, dışkılama düzeninde değişiklik, derideki benlerin biçim, büyüklük ve renk farklılıkları, kapanmayan yaralar, gelişi hoş bir yerde kanama, kanser belirtisi olabilir.3. en sık görülen kanserler ?

en sık görülen kanserler erkeklerde akciğer, prostat ve kalın barsak kanseri. kadınlarda meme, rahim ağzı, akciğer ve kalın barsak kanseridir.4. çağdaş kanser tedavisinde izlenen yol nedir ?

günümüzde kanser tedavisi multidisipliner yani bir çok dalın bir arada işbirliği ile gerçekleşir. burada medikal onkolog, cerrah, patolog, radyolog ve radyasyon onkoloğunun bir arada karar vermesi gerekmektedir. bu günün tedavi yöntemleri cerrahi, kemoterapi ve radyoterapidir. önemli olan bu yöntemleri yerinde ve doğru olarak kullanmaktır.5. tedavilerdeki başarı oranı nedir ?

bu gün her türlü kanser erken yakalandığı takdirde tedavisi mümkündür.. erken olan cerrahi ile çıkarılan tümörlerin bir kısmı tekrarlayabilir ve yayılabilir, bunları önlemek için ilave tedavi yöntemleri kemoterapi ve radyoterapinin kullanılması gerekebilir. ileri devredeki kanserlerde ise kemoterapi ile bir kısmında hastalığı tedavi etmek mümkündür. ancak bu devrede genellikle kemoterapi hayatı uzatmak, hastanın hayat kalitesini artırmak için kullanılıyor.6. erken teşhis konusunda insanlar yeterince bilinçli mi ?

erken tanı konusunda toplumun bilinci gün geçtikçe artmaktadır. kanser, erken yakalandığı takdirde tedavisi olası bir hastalıktır. onun için kişilerin kanserden korkmadan, sağlıklı iken her yıl tertipli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. erken yakalanan kanser sayılarında gün geçtikçe artış olmaktadır.7. kanserin gen terapileriyle tedavisi konusunda nasıl gelişmeler oldu ?

genetik çalışmalar iki yönde olmaktadır. birincisi kansere neden olan genetik bozukluğun tespiti, diğeri bu bozukluğun düzeltilmesidir. bu gün birincisi hakkında çok yo1 alınmıştır. tedavi konusu ise henüz yenidir, ümit vermektedir ancak halen araştırma safhasındadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder