?

Meme gogus diklestirme ile ilgili sikca sorulan sorular

Meme göğüs dikleştirme ile ilgili sıkça sorulan sorular

1. göğüs dikleştirme ne zaman yapılır ?

özellikle aşırı kilo verme ya da doğum sonrasında meme göğüs küçüldükten sonra meme derisi toparlanamaz ve göğüsler sarkabilir. bu taktirde göğüslerin önceki durumuna getirilmesi için meme dikleştirme ameliyatı yapılır.

2. iz kalır mı ?

meme dikleştirme ameliyatından sonra meme başı halkası çevresinde, meme başından aşağı doğru inen 5-6 cm bir çizgi ve meme altında ortalama 10 cm civarında yani ters-t biçiminde bir iz kalır. iz her insanda değişik miktarda kalır ve nekadar iz olacağı önceden kestirilemez. ancak ameliyat sonrası önceleri pembe renkte olan izler, 1-2 sene içerisinde beyazlaşarak azalır.

3. yalnızca dikleştirme her memede yeterli olur mu ?

özellikle meme doku hacmi çok azalan, küçülen hastalarda yalnızca dikleştirme yeterli olmayabilir. bu taktirde aynı ameliyatta ya da daha sonra yapılacak bir ameliyatla meme arkasına silikon jel meme protezi konur. protezin hedefi yalnızca meme dokusu kitlesini büyütmektir. ancak sarkmanın az olduğu ve göğüslerin fazla büyük olmadığı hastalarda, dikleştirme ameliyatı yapılmadan yalnızca protez konarak göğüslerde dikleşme sağlanabilir. buna karar verebilmek için muayene olmanız gerekmektedir.

4. fazla iz kalırsa na yapmak gerekir ?

vücutta yapılan her ameliyat kesisi iz bırakır. izi arttıran önemli bir faktör, gerginliktir. meme dikleştirme ameliyatı da dikiş hattında kaçınılmaz olarak belli bir gerginlik oluşturcaktır. dolayısıyla meme dikleştirme ameliyatında çıkarılacak doku miktarı iyi ayarlanmalıdır. ancak herşeye karşın doku özelliğine bağlı olarak bazı hastalarda fazla iz kalabilir ya da sonradan izler genişleyebilir. bu taktirde en az bir yıl geçtikten sonra izler üstünde revizyon yani düzeltme ameliyatı yapılarak izler azaltılabilir.

5. ameliyat neticesi ömür boyu kalıcı mıdır ?

hiçbir ameliyat neticesi ömür boyu kalıcı olmaz. dokuların yaşlanmasıyla birlikte cerrahi prof. dr. kutlu sevin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder