?

Meniere hastaligi

Meniere hastalığı

Tanı nasıl konulur ?

bir hekim ataklarınızın sıklığını, süresini, ciddiyetini ve karakterinin hikayesini değerlendirdikten sonra işitme kaybınızın süresini, değişip değişmediğini, çınlama veya dolgunluk hissinizin olup olmadığını, bunun tek veya çift taraflı olup olmadığını belirleyecektir. size geçmişte dekompresyon (basıncın azaltılması) işlemi işitmeyi koruyan bir kulak ameliyatıdır. vakaların 1/2-1/3' ünde baş dönmesi ataklarının kontrolu sağlanır. ancak hiçbir hastada bu kontrol kalıcı değildir. diğer işlemlere nazaran daha kısa sürer.

2) vestibüler nörektomi denge sinirinin iç kulağı terkedip beyine girdiği yerde kesilmesi işlemidir. baş dönmesi atakların büyük bir kısmı bu ameliyatla tedavi edilebilir ve vakaların çoğunda işitme korunulur.

3) labirentektomi ve işitme sinirinin kesilmesi: bir tarafın iç kulağndaki işitme ve denge mekanizmalarının harap edilmesidir. meniere hastasının etkilenmiş olduğu kulağı çok az duyuyorsa bu yöntem tercih edilebilir. genellikle baş dönmesi atakları kontrol altına alınır.

diğer ameliyatlar ve tedaviler de bazı durumlarda öneri edilebilir. cerrahi tedavi lazım görülüyorsa, cerrahınızla riskleri ve kazanacaklarınızı tartışmalısınız. her ne kadar meniere hastalığının tedavisi yoksa da derhal hemen her vakada baş dönmesi kontrol altına alınabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder