?

Menopozda cinsel yasam

Menopozda cinsel yaşam

Menopozla birlikte cinselliğe ilgi azalması olacağı düşünülse de bu olay daha çok menopozla birlikte meydana gelen psikolojik faktörlerden kaynaklanmaktadır.

kadın, menopozla birlikte vücut imajının kaybolacağının ve kadınlık işlevlerinin sona ereceğinin endişelerini duyar. bu şekilde artık cinsel alımlılığının kalmadığını düşünen kadın cinselliğe olan ilgisini de kaybedebilir.

gerçekte menopozla değişen olaylar düşünüldüğü gibi değildir. menopoz yaşlanmanın başlangıcı olmadığı gibi kadınlığın sonu da değildir. bu olayların bilincinde olunduktan sonra menopozda cinsellik daha özgürce " gebelik riski de olmaksızın" yaşanabilir.

ilerleyen menopoz yıllarında şayet hormon tedavisi alınmıyorsa cinsel organlarda yaşlanmaya bağlı " atrofik değişiklikler" meydana gelebilir. bu farklılıklar sonucunda vaginada kuruma, vagen mukozasında incelme ve buna bağlı olarak ilişki sırasında ağrı ve kanama yakınmaları olabilir.

uygulanan sistemik veya lokal hormon replasman tedavileri urogenital sistemdeki bu atrofik farklılıkları gidererek iyileşme durumu sağlayabilecektir.

yine bu ağrılı cinsel ilişki de kadını cinsel ilişkiden soğutabilir. ancak bu tür şikayetlerin kolaylıkla tedavi edilebileceğini öğrenmiş olmak, bu tür yakınmaları luzumsuz yere çekmemek için önemli olacaktır.

cinsel isteğin azalmasına bu yaşta ortaya çıkan bazı hastalıklar neticesi olabileceği gibi kullanılan bazı ilaçlarda cinsel isteksizlik yapabilir.

yaşlanma ve düşük olması ise cinsel uyarılma, genital duyarlık, libido ve orgazmdaki azalmaya yol açmaktadır.

menopozda cinsel yaşamı tekrardan canlandırmak ve cinsel isteği arttırmak amaçlarıyla bazı tedaviler tatbik edilebilir. bunlar;

öncelikle altta yatan kronikleşmiş hastalıklar varsa bunların kontrol altına alınması ve tedavisi lazımdır.

psikolojik destek tedavileri verilebilir.

vajende kuruluk ve çatlama gibi şikayetleri gidermek için lokal (krem, fitiller) veya sistemik (oral) ilaç tedavileri tatbik edilebilir.

libido (cinsel enerji) güçlendirici bir takım ilaçlar tatbik edilebilir. bu ilaçlar genital bölge kanlanmasını arttırarak cinsel isteği arttırabilirler.

özellikle bir doktor kontrolünde " testosteron" hormonu replasmanı yapılarak cinsel arzu ve istekler arttırılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder