?

Metabolizmamizi nasil hizlandirabiliriz ?

Metabolizmamızı nasıl hızlandırabiliriz ?

Yavaş metabolizmalı kişiler daha kolay kilo alır. metabolizmayı hızlandırmak için tertipli olarak egzersiz yapmak ve kas dokusunu artırmak koşul.metabolizma, vücudun esas işlevlerini devam ettirebilmek için bir günde gereksinimi olan minimum enerji miktarıdır. dinlenme esnasında vücudun kalori harcama hızına bakılarak ölçülür ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. yemek yeme, uyuma, temizlenme ve benzeri faaliyetler sırasında vücudumuz sürekli kalori yakar.

metabolizma vücut bileşimleri tarafından etkilenmektedir. bu bileşimler, vücuttaki kas ve yağ dokularının birbirine oranıdır. kaslar, vücutta yağlardan daha fazla kalori kullanır. kaslı bir vücuda sahip kişilerin, daha az vücut yağına sahip oldukları için, daha hızlı metabolizmaları vardır. örneğin aynı boy ve kiloda olan iki kişiyi ele alalım. bunlardan tertipli olarak aerobik yapan, vücut geliştirme sporuyla ilgilenen, fitness ve benzeri aletli yazılımları uygulayan kişinin vücut yağ oranı daha düşüktür. diğeri ise hiçbir sportif etkinlik yapmadığı için, vücut yağ oranı diğer kişiye oranla daha düşüktür, bu nedenle metabolizma hızı da yavaştır. başka bir söylemle, birinci kişinin vücut işlevlerini devam ettirebilmesi için, ikinci kişiden daha fazla kalori harcaması gerekir.

metabolizma hızının kilo alıp vermede önemli tesiri var. bazal metabolizma hızınız ne kadar düşükse, kilolu olma olasılığınız de o kadar yüksektir. şayet hızlıysa şanslısınızdır, vücudunuz enerji sağlamak için daha hızlı kalori yakıyor demektir. şayet yavaşsa çok fazla kalori almamalısınız, ihtiyacınızdan fazlası yağ olarak depolanacaktır. kiloluysanız ilk işiniz metabolizmanızı hızlandırmak olmalı. bunu yapmak için de kas dokusunu artırmanız lazım. kas dokunuz ne kadar fazlaysa metabolizmanız da o kadar hızlanır, ince kalma şansınız çoğalır. 40 yaşından sonra kas dokusu azalmaya başlar. dolayısıyla tertipli egzersizle metabolizmayı hızlandırmak ve vücut işlevlerinin daha harika olmasını sağlamak sağlıklı yaşam için bir koşuldur.

yavaş bir metabolizmaya sahip olduğunuzda üşüme, kuru bir cilt, yavaş nabız, düşük tansiyon ve peklik gibi pekçok rahatsızlığı da kabullenmiş olmaktasınız.

metabolizma hızınızın artması için protein ağırlıklı bir rejim etkili olacaktır. bilhassa süt ürünlerinde bulunmakta olan konjuge linoleik asit vücutta kas dokusunu artırdığı için metabolizmayı da yüzde 10 oranında hızlandırıcı özelliğe sahiptir. acı soslu bir yemek yedikten sonra yaklaşık iki-üç saat içerisinde de metabolizma hızının yüzde 50 oranında artması mümkündür.. bu etki acının kalp basıncını artırmasından kaynaklanır. kafein içeren içecekler de adrenalin seviyesini ve beraberinde kalp basıncını artırarak metabolizmayı hızlandırır. yeşil çay ise kalp basıncını artırmadan metabolizmayı hızlandırır.

eğer iyot eksikliğine bağlı tiroitle ilgili bir probleminiz varsa tiroksin hormonu senteziniz de düşük olacaktır. bu da metabolizmanızın düşmesine neden olur; bu taktirde iyot seviyenizi artıracak deniz mahsulleri ve süt diyetinizde yer almalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder