?

Meyan kokunun faydalari

Meyan kökünün faydaları

Doğal sebzelerin yararı şüphesiz çok fazla. gazlı içeceklerin yerine öneri edilen ve tüketimi sıcaklarla birlikte artan geleneksel meyan kökü şerbetinin, hücreleri yenilediği, vücuttaki sıvı açığını gidererek böbreklerin daha rahat çalışmasını sağladığı bildirildi.

özellikle güney illerinde yaz aylarında yoğun olarak tüketilen meyan kökünün dünyada biyolojik olarak en etkin bitkiler arasında yer aldığı ve çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanıldığı belirtiliyor.

çukurova üniversitesi (çü) tıp fakültesi hipertansiyon hastalığına yol açabileceğini sözlerine ekledi.

meyan şerbeti revaçta

adana'da, geleneksel kıyafetleriyle baba mesleğini sürdüren meyan şerbeti satıcısı mehmet yaşar, sıcaklarla birlikte satışlarının önemli miktarda arttığını ifade ederek 'hem serinletiyor hem de şifa bulduruyorum' dedi.

il dışından gelen yabancıların şerbete daha çok ilgi gösterdiğini anlatan yaşar, müdavimi olan müşterilerinin ise tertipli olarak her gün bir bardak şerbet içtiklerini söyledi. meyan şerbeti, meyan adı verilen bitkinin kökleri ezilerek suda ıslatılmasıyla elde ediliyor. ezilen meyan kökleri, tahta sallara koyularak üstüne yeterli oranda su ekleniyor. bir iki gün suda bekletilen meyan kökleri, bu müddet içinde kendine özgü olan tadı ve rengini suya veriyor, daha sonra bu su süzülerek meyan şerbeti üretiliyor. elde edilen şerbet çok koyu olduğundan su ilave edilerek içiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder