?

Migren

Migren

Bu konuda kusma ve ışığa ve sese aşırı duyarlılıkla birlikte gelebilir. migren ağrıları kişiyi işgöremez hale getirebilir ve bu saatler hatta günler sürebilir.son zamanlarda migren tedavisinde olabildiğince başarı gösteren ilerlemeler vardır. ancak buna karşın henüz migrene kesin bir tedavi bulunamamıştır. ilaçlar ve tedaviyle migren sıklıkları ve başlayan ağrılar durdurulabilmektedirbelirtiler ve semptomlartipik bir migren atağı aşağıdaki semptomlardan birini veya fazlasını gösterebilir:

çoğu migren hastası yalnızca kafasının bir tarafında ağrı hissederken bazıları her iki taraftada ağrı hisseder.

zonklamalı baş ağrısı.

fiziksel aktiviteyle artan başağrısı.

günlük olağan etkinlikleri engelleyen ağrı.

kusmalı yada kusmasız mide bulantısı.

ışığa ve sese karşı hassaslık.tedavi kullanılmadığı zamanlarda migren 4 saatten 72 saate kadar sürebilir. ne sıklıkta görülebileceği kişiden kişiye değişir. 1 ayda üç dört defa migren olabileceği gibi iki yılda 1 seferde migren olduğu gözlenebilir.tüm migren ağrıları aynı değildir. çoğu insan migrene habersiz yakalanır. (aurasız) bazıları ise migrenden 15-30 dakika öncesinde aura hissetmeye başlar ve peşinden migren gelir. auralar ağrı başladıktan sonrada görülmeye devam edebilir.

auralar genelde:

flaş hissi

görüş alanınızda zigzag lar

görüş alanınızda yavaşça yayılan kör noktalar

kol ve bacaklarda iğnelenme hissi

bazen konuşmada bozulmalar olarak görülebilir.aura olsada olmasada bu belirtiler migren krizinden birkaç saat önce hatta bir gün önce bile görülebilir. bu durumlarda:

aşırı enerjik hissetme

tatlı yeme isteği

susama

uyuşukluk

depresif mod

görülebilir.sebepleribaş ağrıları ile ilgili çok fazla şey bilinmesede bazı hekimler sinir sistemindeki esas ağrı yolundaki değişikliklerden ve bazı beyin kimyasallarındaki dengesizliklerden şüphelenmektedir.başağrısı sırasında serotonin düzeyi düşer. bunun sonucunda trigeminal sinirin neuropeptitler salgıladığı düşünülmektedir ki bunlar beynin dış kısmında bulunur. bunlar kan damarlarını genişletir ve şişirir. bunun neticesi ağrı olarak çıkar.ağrı sırasında magnezyum seviyesinin düşmesi ise migreni tetikleyen etkenler arasında düşünülebilir.migreni tetikleyen etkenlerkesin olmamakla birlikte aşağıdaki öğelerin migreni tetiklediği düşünülmektedir:hormonal değişiklikler: kesin bir ilişki kurulamamakla birlikte hormonal farklılıklar bilhassa kadınlarda migreni etkilemektedir. hormonal ilaçlarda migren düzeni kötü yönde etkileyebilir.yemekler: bazı kişilerde bazı yemekler ağrıyı tetikler. alkol, bilhassa bira ve kırmızı şarap, yıllanmış peynirler, çikolata, marine yemekler, kafein, bazı asya yemekleri ve pekçok konserve türünün migreni tetikleyebileceği düşünülmektedir. edient in some asian foods; certain seasonings; and many canned and processed foods. skipping meals or fasting also can trigger migraines.stres: yoğun iş temposunun peşinden gelen rahatlama haftasonunda migrene yol açabilmektedir.çevresel uyarıcılar: parlak ışık ve güneş ışığı, değişik tatlar

bazı kokular (parfüm ve çiçek kokuları dahil) tiner türevi kokular ve bilhassa içilmiş sigara kokusu migreni negatif tesirler.

fiziksel etkenler: cinsel ilişki, uyku düzeninde değişiklik vs. migreni tetikleyebilir. çevresel değişimler: hava değişikliği,mevsim, yükseklik, baskı ve vakit dilimi farklılıkları migreni tetikleyebilir.

ilaçlar: bazı belli ilaçlar migreni etkileebilir.tedavi yöntemlerieskiden migrenin tek çözümü aspirin ken şimdi migrene özel pekçok ilaç bulunmakta. esasda ilaçlar iki gruba ayrılmaktadır:ağrı azaltıcı/geçirici ilaçlar: ağrı başladıktan sonra durdurulmasında kullanılır.

önleyici ilaçlar: bu tür ilaçlar migreni önlemek veya azaltmak için kullanılır.bazı ilaçlar hamilelikte ve emzirmede öneri edilmemektedir. bazıları çocuklarda kullanılamamaktadır. hangi ilacın kullanılacağına yalnızca doktorunuz karar verebilir.yardımcı ve alternatif tedaviler

akapunktur: diğer pekçok tesirinin yanısıra ağrı kontrolünde de etkili olabilir.biofeedback: biofeedback ve neurofeedback bilgisayar ortamında çalışan ve vakit geçtikçe kişiye kendisiyle ilgili bazı şeyleri kontrol etme kabiliyetini kazandırabilen bir yöntemdir.masaj: masaj stres ve gerginliği almakta harika bir yöntem olsa da başağrısı konusunda henüz işe yarayıp yaramadığı kanıtlanmamıştır.bitkisel ilaçlar, vitaminler ve mineraller: bazı bitkilerin migreni azalttığı veya önlediği bilinmektedir. b-2 vitamininin de pozitif tesirleri olduğu bilinmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder