?

Mikroenjeksiyon (icsi) nedir ?

Mikroenjeksiyon (ıcsı) nedir ?

Erkek kısırlığında bir devrim sayılan mikroenjeksiyonla sperm sayısı ve hareketliliği az olan veya spermlerinde biçim bozukluğu olan erkeklerde çocuk sahibi olabiliyor.

yardımcı üreme uygulamalarında, sperm hücrelerinin gelişi güzel bir nedenle kadın yumurtasına erişemediği veya yumurta zarını aşamadığı erkek kısırlığı durumlarında, yeni bir tüp bebek yöntemi olan mikroenjeksiyon tekniği kullanılmaktadır.

mikroenjeksiyon tekniği ortaya çıkmadan önce, şiddetli erkek kısırlığı durumlarında kullanılan ilaç tedavilerinin ve varikosel ameliyatlarının ne kadar etkili olduğu asla tam olarak açıklanamadı. günümüzde uzmanlar bu tedavilerin şiddetli erkek kısırlığı olarak nitelenen durumlarda yeri olmadığını ve artık kullanılmaması gerektiğini ifade ederler.

bu durumlarda uygulanan mikroenjeksiyon tekniği mağdur erkeklerin kaderini açık bir biçimde değiştirdi. ilk kez bu durumların tedavisi hücre seviyesinde yapılıyor. tek bir sperm hücresi kadından elde edilen yumurtanın içine saç kılından daha ince bir iğne yardımıyla mikroskop altında enjekte ediliyor ve döllenme sağlanıyor.

kimlere uygulanabilir ?

bu teknik temel olarak üç farklı kategorideki bozukluğa hitap eder. bunlar sperm sayısının ya da hareketliliğinin eksik olduğu durumlar. bundan başka sperm şekillerinin (morfoloji) bozuk olduğu durumlardır. mikroenjeksiyon uygulamalarında döllenme oranı, sperm oranı ile ilişkili değildir. menide birkaç tane sperm hücresi bulunduğu durumlarda dahi döllenme oranı değişmez (% 70 - 80). bu teknik ile birkaç sperm hücresi ile dahi hamilelik elde edilebiliyor. sperm hücrelerinin hareketliliğinin yetersiz olduğu durumlardaysa bu teknikle spermlerin yumurta zarını aşmaktaki zorluğuna çare bulunabiliyor.

sperm şekillerinin bozuk olmasının bir kısırlık sebebi olduğu, bu durumlarda yapılan tüp bebek uygulamalarında dahi döllenmenin olmadığı veya döllenme oranının çok düşük olduğu uzun yıllardır biliniyor. mikroenjeksiyon tekniği uygulamalarında sperm biçimleri döllenme ve hamilelik miktarları üstünde negatif etki göstermez. yumurta bir tüp (pipet) yardımıyla emilerek sabitleştiriliyor. sperm ince cam iğne ile yumurta içerisine enjekte ediliyor. iki gün sonra döllenmiş yumurta (embriyo) rahim içerisine yerleştiriliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder