?

Moda gidalar

Moda gıdalar

Gıda simgesel olabilir. eski zamanlardan beri, insanlar belirli gıdalara çeşitli nitelikler atfetmişlerdir. örneğin, bazı erken yakın doğu uygarlıklarında, gıdalar sıcak ya da soğuk niteliklere sahip olarak belirlenmişler ve ikisinin aynı yemekte birleştirilmemesi öğütlenmiştir. bazı ilkel toplumlar, bir kaplanın kalbini yemenin insanın cesaretini arttırdığına inanıyorlardı. bugün bile, toz durumuna getirilmiş gergedan boynuzunun cinsel güç vereceği inancı nedeniyle, gergedanlar çeşitleri tükenecek kadar çok avlanmaktadırlar. gıdaların özelliklerinin ufak değişikliklerle onları yiyenlere geçtiği biçimindeki ilkel beklentiye, modern batı dünyasında, kas oluşturma amacıyla çok oranda proteinli gıda yiyen ve protein ilaveleri alan sporcular örnek oluşturmaktadırlar.

olağandışı yeme alışkanlıklarının benimsenmesi, kişinin politik görüşlerini ifade etmesi için bir araç ya da bir protesto yolu olabilir. beslenme konusundaki görüşlerin dinsel bir yönü bile olabilir.

kuşkusuz beslenmeyle ilgili iddialarda bulunmaya hazır ehliyetsiz pekçok insan vardır. ortaya çıkardıkları modalar gelip geçer, genellikle kısa fakat yoğun bir coşkuyla belirginleşir ve sonra ilgi söner; sonra da yerini aynı biçimde kuvvetli ve giderek azalan başka bir ilgi ya da umut alır.

" beverly hills diyeti" böyle bir modadır. bu rejime göre, ilk 2 hafta kilo kaybetmek ve güç kazanmak için insanın sadece meyve yemesi lazımdır. " scarsdale diyeti", " cambridge diyeti" gibi, kilo vermeye yönelik kolesterol seviyelerini düşürmek olduğuna inanarak yulaf kepeği tüketiyorlar. kan yağlarının kontrolü için başka rejim değişikliklerine de gereksinim olduğunu göremiyorlar. bundan başka, yulaf kepeği ve diğer lifler, bağırsakta kalsiyumla birleşerek vücudunuzun özümseyemeyeceği bir bileşik oluşturabilir. böylelikle, kalsiyum ve lif, potansiyel olarak yararlı tesirleri gerçekleşmeden vücuttan atılırlar. dolayısıyla, diyetinizde lif oranı yüksekse, normalden daha fazla kalsiyuma ihtiyacınız olabilir.

yulaf kepeğini lezzetli hale getirmek için kullanılan bazı maddelerin yağ ve şeker oranı çok yüksektir. genel olarak lif tüketiminizi arttırmak iyi bir fikirdir, ama belirli bir gıdaya çok fazla odaklanmak iyi değildir bilhassa bir ekmeği kepeği için yemek aynı zamanda, kan kolesterolünü yükseltme potansiyeli, yulaf kepeğinin potansiyel yararlarını çok aşan tereyağı, şeker ve başka bileşenleri çok oranda tüketmek anlamına geliyorsa.

birkaç yıl önce ortaya çıkan benzer bir moda, büyük ölçüde efsanevi olan bir hastalığı içeriyordu. hipoglisemi, kanda anormal derecede düşük bir glikoz seviyesini gösteren bir terimdir. ınsülin ya da oral hipoglisemik ilaçlar alan şeker hastalarında (bkz. şeker hastalığı) ve bazı nadir tümörlerin neticesi olarak ortaya çıkar. ancak bununla ilgili bir moda başladı. moda, yemekten birkaç saat sonra aç, asabi ya da sinirli olan insanların " hipoglisemi" olduklarını i! gıdalara ait diğer yaygın yanlış anlayışlar arasında, zaman zaman vitaminlere ve minerallere atfedilen olağanüstü güçler yer alır. vitamin e ticari sömürünün bir amacı gibi görülmektedir. bir teoriye göre yüksek dozlarda e vitamini cinsel performansı arttırır. başka bir teori e vitamininin kalp hastalığını önleyebileceğini öne sürer, c vitamininin de soğuk algınlığını önlemeye yararlı olduğu kabul edilir. yürütülen araştırmalar bunun doğruluğunu kanıtlamamıştır.

balın eşsiz besleyici yararları olduğu biçiminde iddialar çok sık duyulur. doğru değildir. bal temel olarak normal şekerle aynı besleyici özellikleri mevcuttur. vücudunuz onları işleme ve kullanma konusunda bir fark gözetmemektedir.

" organik" şartlarda yetiştirilen gıdaların besleyici kalitesinin daha yüksek olduğuna dair iddialar vardır, inorganik (kimyasal olarak üretilmiş ve işlenmiş) gübreler kullanılarak üretilen gıdaların besleyici kalitesinin daha düşük olduğu ileri sürülmektedir. ancak, laboratuarda incelendiklerinde, " organik" gübreyle yetiştirilmiş gıdalar ile ticari gübrelerle yetiştirilmiş olanlar arasındaki farklar pek azdır ya da hiç yoktur. organik bahçecilik ve çiftçilik uygulamaları, koruyucu bir bakış açısından arzu edilir olabilir, ama elde edilen gıda, besleyicilik açısından geleneksel biçimde üretilmiş gıdadan daha üstün değildir.

lazım proteinleri, yağları, karbonhidratları, vitaminleri ve mineralleri içeren dengeli bir rejim alan kişi için, daha sağlıklı olmayı vadeden moda rejimler yararsız olmanın dışında zararsız bile olabilirler. acı gerçek şudur ki, katkı maddeleri ya da özel gıdalar hastalıkları önleyemez. diyetle hastalıktan kaçınmanın en iyi yolu, dengeli bir rejim uygulamaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder