?

Mucize rejim var mi ?

Mucize rejim var mı ?

Kısa vadeli hedefler peşinde olmayan, doğruları yapmak isteyen insanlar mucize peşinde olmazlar. şayet hayatımız boyunca istediğimiz kilo ve görünümde olmak istiyorsak, o vakit hayatımız boyunca uygulayacağımız ve vazgeçmeyeceğimiz doğruları, yani sağlıklı beslenme ilkelerini öğrenmemiz şarttır.

her insanın doğduğu andan başlayarak daha sonraki beslenme düzenini pekçok faktör belirler. bu etkenlerin en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz: genetik etkenler, kişinin kan bulguları ile belirlenebilen organik durumu, sosyal yaşamı ve beslenme alışkanlıkları.

gazetelerde, dergilerde ya da kitaplarda yer verilen ve alımlı bir tanımlamayla " mucize" oldukları bildirilen diyet listeleri hem yanılsama yaratıyor hem de bunları deneyip başarı gösteremeyen olan insanların daha fazla umutsuzluğa kapılmasına neden oluyor. halbuki pekçok insan için geçerli olabilecek, tek tip beslenmeye yönelten " mucize diyet" diye bir kavram yoktur. öğrenmeniz gereken tek şey sağlıklı beslenme ilkeleridir.

genetik faktörler

sağlığımız yiyip içtiğimiz şeylerden ve yaşam stili seçimlerimizden etkileniyor. bilimsel araştırmalar göstermiştir ki yaptığımız seçimler sağlığımız üstünde çok büyük farklılıklar yaratabilir.

genlerimizdeki ufak farklar vücudunuzun gıdaları nasıl metabolize ettiğini, besinleri nasıl kullandığını ve zararlı toksinleri nasıl vücudunuzdan çıkardığını belirler. tüm bunlar genel sağlığınızı tesirler. bunları bildiğinizde, beslenme sisteminizi ve yaşam stilinizi optimum beslenme ve sağlığınız için değiştirip şekillendirebilirsiniz.

örneğin, bazı genleriniz kalp rahatsızlığı geçirme riskine sahip olduğunuzu işaret ediyorsa, verilecek beslenme listeleri ve egzersiz önerileri bu rahatsızlığın gelişme ihtimalini azaltacaktır.

kişinin organik durumu

insanlar beslenme sistemlerini değiştirmek için bir uzmana danışmaya başladıklarında, diğer etkenler gibi vücutlarının o anda içerisinde bulunduğu durumu öğrenir ve belki de daha önce farkında bile olmadıkları pekçok gerçeği fark ederler.

herhangi bir rahatsızlığı olmadığını düşünen pekçok insan yaptırılan bazı kan tahlillerinin sonucunda şeker hastalığı riskine sahip olduklarını, magnezyum seviyelerinin düşüklüğünü, buna bağlı neticeleri ve sebepleri öğrenebilirler.

sosyal yaşam

kilo vermek isteyen insanların hepsi aynı hayatı yaşamıyor. bir işadamının sürekli seyahat etmesi gerekmektedir. bir ev kadını her gün ailesi için yemek yapmak ve evde bulunmak mecburiyetindedir. bir marangoz bedeniyle çalışırken bir ofis görevlisi çoğunlukla beyni ile çalışmaktadır. bu nedenle herkes bir yandan beslenirken bir yandan da farklı yaşamlar yaşıyor ve enerjiler harcıyor.

bu yüzden herkes için tıpkı, ortak ya da benzer rejimi uygulamaya kalktığınızda hem uygulanabilirlik açısından pekçok sorunla karşılaşabilir hem de gerçek ihtiyacınıza ideal olmayan şeylerle kendinizi beslemeye kalkışabilirsiniz.

beslenme sistemimizi değiştirmemek için esasında pekçok sebep bulabiliriz. sosyal yaşamımız bize bu sebepleri vermek için pekçok fırsatla doludur. ama uzun vadeli olarak bir karar vermişsek, bu sebeplerin hepsini ortadan kaldırmamız mümkündür..

beslenme alışkanlıkları

beslenme alışkanlıkları değiştirilmesi olabildiğince zor olan bir konudur. ama yediğimiz şeyin vücudumuza ne yaptığını öğrenirsek, ondan uzak durmak için irademizin sesini daha istekle dinleyebiliriz.

eğer bir evde hep hayvansal yağlardan yapılan yemeklerle büyüme çağı geçirilmişse, bir genç sürekli olarak fast food ve atıştırma tipi besinleri alışkanlık edinmişse, bunun sabırla zararlarının gösterilmesi ve değiştirilmesi lazımdır.

iştah, vücudun ağırlığı tarafından değil; lif, besin ve kalori yoğunluğu tarafından kontrol edilir. kalori miktarını yiyeceğin hacmine göre hesaplamak yararlıdır. en az kalori alarak doymamızı sağlayacak olan yiyeceklerin hangileri olduğu çok açık: yeşil sebzeler, baklagiller ve bazı meyveler.

çoğumuz çok fazla yağ yeriz, fakat bilimsel araştırmalar çok az yağ yemenin de sorun olabileceğini gösteriyor. uygun sağlık, beslenme sisteminizdeki yağ asitlerinin doğru bir biçimde dengelenmesine de bağlıdır. az yağlı bir beslenme sistemi, şayet daha fazla doymuş yağ ve aşırı oranda rafine karbonhidrat içeriyorsa, çok yağlı bir beslenme sisteminden daha kötü olabilir. yağın çeşidi, miktarından daha mühimdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder