?

Muhabbet kusu

Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşunuzun yaşıYavru muhabbet kuşunun başındaki çizgiler belirgindir. Erginde kaybolmuştur.Boynundaki yamalar küçüktür, ayakları daha temiz, çatlaksız, pürüzsüz olur.

Bundan başka göz etrafındaki beyaz halka yavrularda olmaz, bazı mutasyonlarda ise göz halkası hiç oluşmaz.Şayet kuşunuz bilezikli ise bileziğine bakarak doğum yılını öğrenebilirsiniz.

Çizgili kafa - 4 aylıktan daha küçükTemiz alın - 4 aylıktan daha büyük0-4 aylık - siyaz göz4-6 aylık - koyu gri iris6-8 aylık - açık gri iris8 aylıktan büyük - beyaz iris

Bir muhabbet kuşunun cinsiyeti nasıl saptanır ?Birçok kuş sahibi kuşunun dişi veya erkek olup olmadığını öğrenmiş olmak isteyebilir.Yetişkin bir kuşun cinsiyet tayini gayet basittir.Renk ve mutasyonlara göre ve hormon dengelerine göre cere renklerinde çeşitlilik olabilir ve değişiklikler ortaya çıkabilir.

Cere ismi verilen gaga üzerindeki et parçasının rengine bakmak cinsiyeti belirlemekte mühimdir.Sağlıklı kuşlar tipik cere renkleri sergiler.Üreme ayındaki dişi kuşların ceresiYetişkin ve sağlıklı dişi kuşlarda genellikle kahve rengine bakan bir cere rengi bulunur.Şayet bir dişi üremeye hazırsa cere rengi koyulaşır ve cerenin derisi çatlak ve kuru bir görüntü alır.Üreme vaktinde olmayan bir dişi ceresiCere dokusu daha pürüzsüzdür ve bej rengindedir.Şayet açık mavi bir renge dönüştüyse bu mutlaka üremeyemeyecek taktirde olduğunu gösterir.Dişi hasta olduğunda cerenin rengi beyaza ya da açık maviye kadar renk değiştirebilir. hastalıktan kurtulduğu an cere tekrar kahverengiye dönüşecektir.

Üreme vaktinde erkek kuşlarErkek kuşlar, koyu mavi renkte bir cereye sahiptir.Rengin durumu sağlık ve hormon haline göre çeşitlilik gösterebilir.Bir erkek kuşun eşleşme vakti cere rengine gore kesin belirlenemez, onların rengi her zaman parlak maviye yakındır.Eşleşme vaktinde olmayan bir erkek kuş ceresiHasta ve eşleşmek istemeyen bir erkek kuşun ceresi rengini kaybeder ve koyu dipli bir renk alır.

Hasta erkek kuşlarRahatsızılık belirtisi olarak ve hormon değişimi sonucunda koyu kahve renge dönüşen cere, üreme organlarında tümör belirtisi olabilir.Yalnız her testis tümöründe cere kahveye dönüşmeyebilir.Cerenin rengi,üreme sezonundaki dişilerin ceresiyle karıştırılabilir.Tahmini zor durumlarÖzel mutasyonlarda ve bazı renklerde cinsiyet tespiti yapılması kolay değildir.

Zor mutasyonlar, albino, lutino, ve üremeye hazır olmayan kuşlar, erişkin olmayan kuşlar. Özellikle erkek kuşlar böyle durumlarda çok zor seçilir.Cere renkleri pembeden lilaya doğru değişebilir. Zaman zaman da beyaz olabilir.Uzman olmayan bir kimse için bunları ayırt etmek kolay değildir.İlk bakışta iki resimdeki kuşun aynı cinsiyetten olduğu düşünülebilir. Fakat daha detaylı incelendiğinde güç algılanan farklar görebilirsiniz.Genç erkekler pembe ya da mor cereye sahiptir, burun delikleri çevresinde beyaz halkalanmalar vardır ve cerenin geri kalanı beyazımsı mavi renkte.

Yeni muhabbet kuşu alırkenKafes ve aksesuarKafes - muhabbet kuşlarının sayısına göre ideal ölçülerde bir kafes seçin.

Tek bir muhabbet kuşu için en az 45cm x 45cm ölçülerinde bir kafes.kafes enine veya boyuna ne kadar geniş olursa o kadar iyidir.

Yemlik ve suluk - şayet kafesle birlkte gelmiyorsa satın alın veya daha büyüklerini alın.

Tünekler - kafesi çeşitli biçimlerde ve boyutlarda tünekler yerleştirin ve bunlardan en az biri ağaç dalından doğal tünek olsun.

Yem - muhabbet kuşları için üretilen kaliteli ve ambalajlı yemlerden satın alın.

Gaga taşı - mürekkep balığı kemiği veya alçıdan yapılmış gaga taşı

Oyuncaklar - kafes için çeşitli oyuncaklar seçin.Basit ziller, halkalar ve plastic toplar hem ucuz hem de favori oyuncaklardır. (kesinlikle ayna kullanmayın)Siyah & beyaz gazete - kafes zemine koyabilirsiniz, olasıysa mürekkepsiz kağıt örneğin saman teksir kağıdı kullanın.

İnce bir örtü - geceleri kafesin üzerini örtmek için.Eve getirmeden önce hazırlıklarAraştırma - acil durumlarda muhabbet kuşunuzu kotrole götürebileceğiniz çevredeki veteriner poliklinklerini ve hayvan hastanelerini araştırın.Kontrol - kuşunuzu eve getirdikten sonra veterinerinize kotrole götürebilirsiniz.Temizlik - kafes de dahil bütün yeni ve eski aksesuarları yıkayın.Düzenleme - muhabbet kuşunuzun duracağı odayı düzenleyin, kuşunuzu saldığınızda onun için tehlikeli olabilecek şeyleri ortadan kaldırın.Stresten arındırma - muhabbet kuşunun yeni bir ortama gelmesi kuşunuz için stresli bir durumdur bu sebeple stress öğelerini ortadan kaldırmalısınız, örneğin klimayı kapatın, ortama alışana kadar onu kendi durumuna bırakın.Yerleştirme - kafesi bütün aksesurları ile birlikte odadaki daimi yerine yerleştirin. kafesi oyuncaklarla doldurmayın ki muhabbet kuşunuza rahatça dinlenebileceği bir alan bırakın.Muhabbet kuşunuzu seçerken

Evcil hayvan mağazası / üretici- Evcil hayvan mağazası veya üreticinin ortamı temiz ve tertipli olmalı.- Bütün muhabbet kuşları temiz su ve yemle besleniyor olmalı. (yosun tutmuş suluklar, kirli yem kapları olmamalı)- Kümesdeki kuşları canlı, hareketli olmalı.- Kümeste hiç hasta kuş bulunmamalıHastalık belirtileri- Kabarık tüyler- Burun delikleri etrafındaki tüylerde bozukluk- Uyuşukluk- Kusma- Denge sorunu- Kanat ve kuyruk tüylerinde eksiklik- Gözler, cere, gaga ve ayaklarda pullanmalar- Poposuna yapışık dışkı

Sağlıklı muhabbet kuşuSağlıklı ve canlı - muhabbet kuşunuzu seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli faktöler.

Sağlıklı muhabbet kuşu:- Canlı, oyuncu ve kümesteki diğer kuşlarla iletişim halindedir- Ağırlığı iyi olmalı (elinize aldığınızda göğüs kemiğinin her iki tarafı da dolgun olmalı)- Temiz ve parlak gözleri olmalı- Yukarıdaki listedeki hastalık belirtilerinden hiç birini taşımamalı

Yaş - şayet evcilleştirmek istiyorsanız 4 aylıktan daha ufak bir muhabbet kuşu seçin.4 aylık veya daha ufak muhabbet kuşu:- Normal mutasyonlarda koyu siyah gözler- Normal mutasyonlarda yine kafada çizgilerKarakter - muhabbet kuşlarını seyredin ve onlarla iletişim kurmaya çalışın.Arzu edilen karakter özellikleri:- Meraklı- Oyuncu- Evcilleştirilebilir, parmağınıza aldığınızda orada bir sure kalıyor olmalı.Renk tercihi - bu tamamen size bağlı.

Muhabbet kuşlarında banyo- Bir muhabbet kuşu ne kadar sıklıkta banyo yapmalıdır ?Bu soruyu kesinlikle her kuş bakıcısı kendisine sormuştur, fakat bunun için uygun bir cevap bulunabilmiş değil.Önemli bir nokta da her kuşun gerçekten banoya gereksinim duyuduğu ve banyo yapmanın onun sağlığı için önemli olduğudur.Bu sorulara cevap vermeden önce kuşların neden banyo yaptığını incelememiz gerekmektedir.Doğada yaşamda kalabilmek için tüylerin temiz ve bakımlı olması lazımdır. Temiz olmazsa onu soğuktan veya sıcaktan koruyamaz ve uçmasına engel olur. İnsanların bakımındaki kuşlar bu kadar çok kirlenmez, ve fazla engel yaratmaz ve böylece insan tarafından hazır yem alan kuş yaşamda kalmayı başarır çünkü yem bulabilemk için gün içerisinde kilometrelerce uçmak zorunda değildir.

Yani bu demek oluyor ki, ille de hergün banyo yapmak zorunda değildir, ama banyo yapmak kuşlara yine de iyi gelir ve eğlendirir.

Muhabbet kuşları ne sıklıkta banyo yapabilir ?Bunun için de verilmiş katı kurallar bulunmamaktadır.Bu daha çok kuşunuzun banyo yapmayı sevmesine ve isteklerine bağlıdır.Fakat bir kuş sahibi kuşunu şayet suluğun daracık ağzında yıkanmaya zorluyor ve inatla bir banyoluk veya çanak koymuyorsa, bence kendinden utanmalıdır.

Çünkü ona yetersiz banyo imkanı sağlamıştır.Muhabbet kuşları nasıl yıkanır ?- Yıkama işlemi kuştan kuşa göre değişir.Bazı muhabbet kuşları çanağın kenarına tüneyerek bazılarıda çanağın içerisinde yatarak yıkanmayı sever.Kuşunuzun nasıl yıkanmayı sevdiğini kendiniz bulacaksınız.Bazıları geniş kaplara bayılır, bazılarıda etrafı korunaklı bir banyoluğu sever...Yeşillik banyosuBazı kuşlar marul yaprakları arasında yıkanmayı severler ve yıkanırken taklalar atarak kendilerini ıslatmaya çalışırlar.Dışarda toplayacağınız otlar hafifçe ıslatılarak da aynı görevi görebilir.Bu kuşların sabah neminde çimenlerdeki çiğlerde yıkanmasına yakın bir ortam oluşturur.

Tam banyoBazı kuşlar tam bir banyodan hoşlanır.Bunun için plastik bir banyoluk uygundur.Bu banyolar kafesin dışına asılabilir fakat çoğu yine de büyük kapları ve açık alanı tercih edecektir.Banyo suyuna eklenecek mineraller gerekli değildir, temiz ve ılık bir su yeterlidir.

Duş altında banyoAkan su altında banyo yapmak da muhabbet kuşlarının sevdiği bir yöntemdir.Bunun için sahibinin eline oturur ve akan musluk altında yıkanabilir.Bu yöntem de de kuş etrafın ne kadar ıslandığı ile ilgilenmez ve yanlızca keyfine bakar.Suyun çok sert akmadığına dikkat edin, ve kuşu zorla elinizle tutarak suyun altına sokmayın.Suyu sıcak yapmayın ama buz gibi de olmasın.Yağmur yöntemiKuşların en sevdiği yöntemdir.Kuşları kafesin tel kısmıyla birlikte küvete koyunuz, sonra duş başlığını hafif yağmur çiselemesi gibi akacak biçimde ayarlayınız, sıcak olmasın.

Unutmayın ! "kuşların kaçacak yeri yok sıcaklığı iyi ayarlayın ki kuşunuzu haşlamayın."Daha sonra kenardan yavaşça akıtmaya başlayın.Kendisi gelecektir, veya hafifce üstüne tutarak bunun zevkini çıkarmasını sağlayabilirsiniz.Spreyleme yöntemiSpreyden uçuşan ufak damlacıkları kuşların pek hoşuna gitmeyebilir, çünkü su zerrecikleri çok ince olmakta ve nefes almalarını zorlaştırmaktadır.Şayet spreylenmeyi seven bi kuşunuz varsa, bu hedefle aldığınız bir spreyi kullanınız, içerisinde daha önce tarım ilacı böcek ilacı gibi şeyler bulunmamış olsun.Suyu içerisinde bırakmayınız, çünkü bakteri oluşumu sağlanmış olur, her defasında taze su kullanınız.Islak kuş kurutulmalı mıdır ?Hayır, kuşları kendi kendini kurutur.Islak olan kuşları mutlaka havadar bir yere koymayınız ve korunaklı bir biçimde kurumasını sağlayınız. aksi durumlarda banyı onları hasta edebilir, bu yanlızca banyo vakti için değil herzaman geçerlidir, cereyanda kalmamasını sağlayınız.Duyarlı ve yaşlı kuşları ısıtıcı bir lambanın yanına koyabilir ve ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder