?

Mutfakta guvenlik

Mutfakta güvenlik

Mutfak, annelerin en fazla kullandığı ve içersindeki eşyalar, muhteviyatı ve yapılan işler göz önüne alındığı vakit en fazla tedbir alınması ve dikkat edilmesi gereken bir yerdir. ilk önce mutfağınızı temiz ve tertipli tutun böylece daha hijyen ve daha güvenli bir mutfağınız olur.

mutfakta bebeğinizin güvenliği için dikkat etmeniz gereken hususlar;

bütün kimyasal maddeleri ve deterjanlar çocuğun ulaşamayacağı yerlerde veya kilitli olmalı ve bu tür malzemeler mutlaka boş ve etiketsiz kaplara ve şişelere bilhassa yiyecek kaplarına mutlaka konmamalıdır.

ocağınızın etrafına koruyucu güvenlik korkulukları koyabilirsiniz, ocağınızı kullanırken ocak üzerinde bulunmakta olan kapların, tava ve tencerelerin saplarını ocağın arka tarafına doğru çevrilmeli ve olası olduğu kadar arka bölmelerde yemekler pişirilmeli ve muhafaza edilmelidir, böylece çocuklar bu kaplara erişemezler. bundan başka gaz vanalarıyla bir tehlike olmaması için bütün vanaların bağlı olduğu ve çocuğunuzun yetişemeyeceği bir yere bir emniyet vanası konabilir. asla çocuğun gaz vanalarıyla oynamasına izin vermeyin.

ocakta yemek pişerken veya fırın çalışırken çocuğunuzu olası olduğu kadar mutfakta uzak tutmaya çalışın.

tehlikeli olabilecek cisimlerin bulunduğu tüm çekmece ve dolapların kapaklarına emniyet kilidi koyun.

mutfağınız büyükse bebeğinizin oyun parkını mutfağa getirin ve siz mutfakta işinizi yaparken hem gözünüz onda olur hem de mutfak gibi tehlikeli bir mekanda onun güven içerisinde oynamasını sağlamış olursunuz.

keskin bıçakları, çatalları camdan yapılmış ve diğer zarar verebilecek eşyaları çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yerlerde saklayın.

yemek, çay, kahve vs. gibi sıcak içecekleri çocuğunuzun erişebileceği yerlere koymayın.

çocuğunuzun çekip masa üstündeki eşyaları yere veya üstüne dökemeyeceği masa örtüleri kullanın.

mutlaka bir yangın söndürücü bulundurun ve çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yere koyun.

çöp kovasını çocuğunuzun erişemeyeceği bir yere koyun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder