?

Muthis yilbasi keki tarifi

Müthiş yılbaşı keki tarifi

Müthiş yılbaşı kekimüthiş yılbaşı keki malzemeleri:

1. sırada karıştırılacak olanlar:

2 su bardağı un

yarım çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı karbonat

1 çay kaşığı tarçın

1 çay kaşığı dövülmüş karanfil

1 çay kaşığı rendelenmiş muskat (ufak hindistan cevizi)2. sırada karıştırılacak olanlar:

yarım su bardağı hurma (çok ince doğranmış)

1 su bardağı dövülmüş ceviz

yarım su bardağı kuru üzüm3. sırada karıştırılacak olanlar:

3 adet elmayı rendeleyin. bir tavada hiç su eklemeden 4-5 dakika kadar pişirin. altını kapatıp, soğumaya bırakın.4. sırada karıştırılacak olanlar:

yarım su bardağı margarin (eritilip, ılıtılmış)

1 su bardağı toz şeker

3 adet yumurta

ayrıca şayet varsa 1 yemek kaşığı kanyaktepsiye yaymak için:

55-60 cm eninde yağlı kağıt. (aslında en iyisi parşömen kağıttır. çünkü yağlı kağıdı çoğu kez tekrar yağlamak gerekiyor)müthiş yılbaşı keki tarifi:

size kolaylık olsun diye bütün malzemeleri, hamura katılma aşamalarına göre sıraya dizdim. şimdi olabildiğince büyük, geniş, derin bir kabı önümüze alalım. tüm malzemeleri tek tek hazırlayıp tezgahın üstüne dizelim. artık bu müthiş kekimizi yapmaya başlayalım. önce 1. sırada olan; un, tuz, karbonat, tarçın, dövülmüş karanfil, rendelenmiş nuskatı karıştırma kabının içerisine koyalım. üstüne2. sıra da karıştırılacak olan malzemeleri ekleyelim. bu arada da devamlı karıştırmaya devam edelim. derhal3. sıradaki malzemeleri ve4. sıradaki malzemeleri de ilave ederek bir taraftan da kek hamurunu karıştırmaya devam edelim. şimdi en yeni aşama da kanyağı da ilave edelim. yoksa portakal likörü, kahve likörü gibi başka tadları da kullanabilirsiniz. bir taraftan da fırınımızı 175 derece yani orta ısıya ayarlayalım. ama yağlı kağıdın ?yağından ? pek emin olamadığım için yine de kağıdı yumuşak bir margarinle yağlayalım. üstüne kek malzemesini boşaltarak, üzerini düzeltelim. şayet büyük bir kek kalıbınız varsa, onda da yapabilirsiniz. sonra bekletmeden fırına verin ve 40-45 dakika kadar pişirelim. ama bu arada fırın kapağını hiç açmayın. sonra çıkarıp soğutun. dilimleyin servis yapalım.afiyet olsun...

(müthiş yılbaşı keki yemek tarifi, müthiş yılbaşı keki yemeğinin yapılışı, müthiş yılbaşı keki yemeği pişirmek, müthiş yılbaşı keki yemeği nasıl yapılır ? )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder