?

Nasil bir dogum ? (normal - sezaryan)

Nasıl bir doğum ? (normal - sezaryan)

İngiltere'de kadın jinekologların yalnızca %21'i, -kendi gebeliklerinde- doğum biçimi olarak sezaryeni tercih ederken, ülkemizde sezaryen oranı bazı hastanelerde %95'lere ulaşmaktadır. bunda hastaların sezaryeni tercih etmelerinin yanı sıra, doktorların de hastaları bu yönde teşvik etmeleri rol oynamaktadır. sezaryen oranı kanada, abd ve ingiltere'de %20, brezilya'da %36 civarındadır. 1980'li yıllarda istanbul tıp fakültesi'nde hasta isteği ile sezaryen yapılmazken bu oran % 10'un altındaydı. günümüzde gerek riskli gebeliklerin doğumunda sezaryenin tercih edilmesi, gerekse tıbbi gerekler dışında hastaların isteği ile sezaryen yapılması ile oran %50'lere ulaştı. kardiotokograf denilen ve bebeğin kalb seslerinin-hızının yakından izlenmesi olarak tanımlanabilecek aygıtın ilk kullanımı ile birlikte sezaryen oranı artmaya başladı. bunun sebebi kardiotokograf ile bebeğin dertte olduğunun daha çabuk ve doğru olarak belirlenebilmesidir. bu izleme anında, bebek iyi olduğu halde testin hatalı olarak bebeği dertte göstermesine bağlı olarak da bir kısım luzumsuz sezaryenler yapılabilir.

sezaryen oranının artışındaki bir diğer neden daha önce sezaryenle doğum yapmış gebelere sonraki gebeliklerinde de sezaryen yapılmasıdır. daha önce sezaryenle doğum yapmış olanlar, sonraki gebeliklerinde vaginal doğum yapabilirler. burada binde 5 civarında rahmin yırtılma riski söz konusudur. bu oran sezaryenden sonraki 18 ay içerisinde normal vaginal doğum yapanlarda 3 kat artmaktadır.

aslında sezaryen mi, normal vaginal doğum mu sorusunun herkes tarafından kabul edilen bir cevabı yoktur. her ikisinin de avantaj ve dezavantajlarından söz etmek mümkündür.. iri bebek, rahim sarkması riski artmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder