?

Nasil yardim edebilirsiniz ?

Nasıl yardım edebilirsiniz ?

Bunlar size çok esas görünebilir, esasında öyledir de. fakat, burada size gereksinimi olan bir kişiye destek olmanın ne demek olduğu çabucak gözden geçirilmektedir.

dinleme

" dinlenmek" insana çok iyi hissettirir. ve diyabet hastaları kendi hastalıklarından ya da duygularından bahsetmekte zaman zaman zorlandıkları için, dinlemek daha da önem kazanır. bu nedenle, değer verdiğiniz birisi diyabet ile ilgili konuşmak istediğinde, gerçekten dinleyiniz. tv ya da radyoyu kapatınız, bütün dikkatinizi ona veriniz, açıklamalar almak için sorular sorunuz ve sözünü kesmeyiniz.

sabır ve kabullenme

diyabetli insan bazı sınırlamalara sahip olabilir - örneğin, hastalıkla iyi bir mücadele sağlanmadan önce, enerji seviyesi düşük olabilir. ve, yeni rutinler olabilir; kan şekerinin ölçülmesi - zaman zaman sıkça - egzersize vakit ayrılması, hekime daha sık gidilmesi, ya da hastalık ve tedavi seçenekleri ile ilgili öğrenme sorumluluğu. siz de bu " öğrenme döneminin" bir parçası olabilirsiniz. aslına bakılırsa, siz diyabet ile ilgili bilgi edinme konusunda sevdiğiniz kişiden daha fazla sorumluluk alabilirsiniz.

bu durumların her biri sabır ve kabullenmeyi gerektirir. aynı biçimde, olumlu, cesaretlendirici tutum en önemli şeydir. düş ya da hayal kırıklığı olmaya çalıştığınız destekleyici kişi imajına ters düşer. bundan başka, sabırlı olmanız sevdiğiniz kişinin diyabet ile yüz yüze gelirken karşılaşmak zorunda olduğu her türlü sürece saygı duymanız demektir.

cesaretlendirme

cesaretlendirici olabilmenin pek çok direkt ve dolaylı yolu vardır. sizin ve diğer insanların zor durumlarda nasıl cesaretli olduğunu sevdiğiniz kişiye hatırlatınız. moralini düzelterek davranışları ayarlamaya çalışınız - kahkaha büyük bir ilaç olabilir. komik bir hikaye ya da fıkra tam da onun gereksinimi olan eğlence olabilir. ya da, öğleden sonrası için bazı eğlenceli planlar öneri ediniz. neşeli ve iyimser olarak gereken moral yükselişini sağlayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder