?

Nasir

Nasır

Nasır derinin kalınlaşmasıdır. vücut kendisini korumak için nasır oluşturur. bu kalınlaşma baskı veya sürtünmenin olduğu yerde oluşur. vücudumuzun bu mekanizması sayesinde derideki sertleşme oluşmasa idi vücudumuz delik deşik olurdu. ayağınıza büyük ayakkabı giyerseniz sürtünme olur, ufak giyerseniz baskı oluşur her ikisi de nasırın oluşmasına sebeptir. bunun için ayakkabı alırken ayağınıza ideal olduğuna dikkat etmelisiniz. yüksek topuklu veya ince topuklu ayakkabılar vücudun bütün ağırlığını ayağın ön kısmına yükler böylelikle ayağın ön kısmında nasır oluşur. sivri burunlu ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırıp nasır oluşturur.ayak'ta 26 adet kemik vardır ve taban çöktüğü vakit tüm kemikler aynı anda çökmez. zaman zaman metatarslardan biri çöker ve diğerlerinden daha alçak olduğundan yere ilk çarpan o olduğu için tüm ağırlığı o taşır. ve dolayısıyla nasır o bölgede oluşur.parmak üstleri, parmak araları, tırnak kenarları, tırnak yatağında, ayağın üzerinde ve altında oluşur.nasır'ın podiatrist ve uzman kişiler tarafından alınması gerekmektedir. nasır'ı almak yalnızca semptomatik bir tedavidir. nasır'ın kan dolaşımı veya sinir uçları yoktur, doğru aletlerle ve yöntemlerle alındığı zaman alınırken acı hissedilmez.nasır'ı oluşturan sebep ayakkabı ise ayakkabı tercihi için podiatriste danışılmalıdır.taban çökmesinden, biçim bozukluğu veya baskı yoluyla meydana gelen nasırlar için tabanlıklar tavsiye edilir.

tabanlıklar ayağı olması gereken pozisyona soktuğu için ayaktaki olan ağırlığı/ baskısı eşit bir biçimde dağıtır, böylelikle aşırı baskısı dağıtır.ayaklarınıza tertipli bir biçimde ayak nemlendiricisi kullanın ve kuruyup çatlamasını engelleyin. ayağa kullanılan nemlendiriciler daha yoğun olmalı. yeni teknoloji ürünler aha (alfa hidroxi asit) içerdiğinden nasırın oluşmasını önler.

ameliyat veya lazer ile nasır alındığı vakit çevresindeki sağlıklı deride alınıyor veya yakılıyor dolayısıyla tabii ki acı hissedilecektir. iyileşme müddeti uzundur çünkü açık bir yara olacaktır. aynı zamanda yara kapandığı vakit ayakta yara izi kalma şansı yüksektir ve böylelikle vakit içerisinde yara izinin üstünde nasır oluşabilir. bu sebeple ameliyat veya lazer önerilmiyor.kaynak: podiatrist sevgi çorapçı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder