?

Nohutlu balik nohutlu balik tiridi tarifi

Nohutlu balık nohutlu balık tiridi tarifi

Nohutlu balık (nohutlu balık tiridi)nohutlu balık nohutlu balık tiridi malzemeleri:

2 adet orta boy soğan

7-8 diş sarmısak

1 çay bardağı sızma zeytinyağı

10 adet siyah zeytin

10 adet çeri domates (kiraz domates)

1 su bardağı haşlanmış nohut

2-3 dal defne yaprağı

(5-6 dilim kalın kesilmiş köy ekmeği. ya da çavdar ekmeği ama sert olacak)

1 demet ince kıyılmış taze nane veya taze fesleğen

2 adet fileto çıkarılmış balık

(dil balığı, levrek ya da buğulanmaya ideal gelişi güzel bir balık kullanabilirsiniz. ama balığı 10 cm büyüklüğünde parçalara ayırın. elinizde bu büyüklükte en çok 7-8 parça olması yeterlidir)

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı kırmızı pul biber

1 çay kaşığı tuzüzerini süslemek için:

yarım demet ince kıyılmış maydanoznohutlu balık nohutlu balık tiridi tarifi:

pilav tenceresi gibi, geniş ve yayvan bir tencereyi alalım. soğanları yemeklik ince ince doğrayalım. sarmısakları tıpkı soğan doğrar gibi çok ince kıyalım. taze nane ya da fesleğeni de çok incecik doğrayalım.şimdi de fileto olarak hazırlattığımız, yarım el büyüklüğündeki balıklarımızı iyice yıkayıp, süzgece koyalım. üstüne tuz, kırmızı pul biberle, karabiberi serpiştirip, hatta elimizle de karıştıralım, bir kenarda beklemeye alalım. geniş tenceremizin içerisine zeytinyağı aktarıp, soğan ve sarmısakları da ekleyip, soğanlar sararıncaya kadar 2-3 dakika kavuralım, siyah zeytinleri ilave edip, derhal üstüne bekleyen balıklarımızı dizelim. kiraz domateslerimizle beraber nane ya da fesleğeni de aralara serpiştirelim. haşlanmış nohudu en üste aktaralım. defne yapraklarını da dizelim. şimdi artık balığımızı pişmeye bırakalım. bu arada hafif bayatlamış ekmeklerimizi tost ekmeği gibi kızartalım ve servis tabaklarının altına dizelim. üstüne balıkları iyice yumuşamış yemeğimizi ekleyelim. ince kıyılmış maydanozlarla süsleyip, servise sunalım.eğer isterseniz herkesin tabağının altına birer ekmek dilimi yerleştirip, üstüne de 5-6 yemek kaşığı kadar balıklı yemekten ekleyip, böylece servise sunabilirsiniz.afiyet olsun...

(nohutlu balık nohutlu balık tiridi yemek tarifi, nohutlu balık nohutlu balık tiridi yemeğinin yapılışı, nohutlu balık nohutlu balık tiridi yemeği pişirmek, nohutlu balık nohutlu balık tiridi yemeği nasıl yapılır ? )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder