?

Noktalar ve uygulama

Noktalar ve uygulama

Uyarı noktaları

insan vücudunun kendi kendini tamir gücü çok yüksektir ve bu gücü harekete geçiren belli uyarı noktaları vardır. insan vücudunda bin kadar uyarı noktası vardır ve bu noktalardan 650-700 tanesi kullanılır. her hastalık için ayrı yazılım ve ayrı noktalar bulunmaktadır. önemli olan doğru bir teşhisle, hangi noktaya nasıl bir uyarı yapılacağıdır (lazer, iğne ya da hangi iğne); bu çok iyi bilinmelidir. akupunktur tedavisinde sırt, boyun, el, kulak ve vücudun diğer bölümleri kullanılır. pekçok hastalığa ait en fazla uyarı noktasının bulunduğu uzuvlar ise eller ve kulaklardır.

insan vücudundaki belirli akupunktur noktalarına iğneler sayesinde yapılan uyarılarla organizmanın hemen hemen her yerine ulaşabilecek haberler iletilmektedir. bu iletişim, akupunktur noktasını oluşturan hücrelerden lokal hücresel uyarıların sinir terminallerine ve son olarak da beyne ulaşır. beyin de bu uyaranı lazım organlara ulaştırır ve ilgili organ ve uzuvlardaki enerji dengesi düzelir. bu nedenle hastalık da ortadan kalkmış olur.

lazerle akupunktur

lazer bir ışıktır. bildiğimiz, kullandığımız ışığın konsantre edilmiş hali olduğu söylenebilir. bazı hastalıkların tedavisinde ya da kimi vakit hastanın seçimi doğrultusunda iğne yerine lazer kullanılmakta, iğne batırılarak uyarı yapılacak noktaya lazerle uyarı verilmektedir. bilhassa ameliyatlar ve kazalar sonrası kalan izlere karşı lazerle akupunktur son derece etkili neticeler vermektedir. bundan başka, çocukların tedavisinde iğneye alternatif olmaktadır.

nasıl iğne ?

eskiden çinliler sivri taş parçaları kullanmaktaydı. bangkok' ta ise bu hedefle bambu kamışının kullanıldığı biliniyor. akupunktur yöntemi ile tedavide önceleri altın kullanılmıştır. altının elektirik potansiyel değişikliğini alışı ve düzeltişi çok mühimdir. bu sebeple altınla tedavi uygulanan hasta çok daha kolay ve çabuk iyileşme göstermektedir. ancak tüm bu pozitif özelliklerine rağmen altının olabildiğince pahalı ve yumuşak bir madde olması bu nedenle akupunktur sırasında vücuda uygulanması, gereken noktalara batırılması zor olmaktadır. buna bir çözüm yolu bulmak amacıyla, altını iğne durumuna getirirken içerisine bazı metaller konmuştur. altının olumlu bir tesiri vardır. gümüş de çok iyi bir akupunktur iğnesi olmasına karşın, bir miktar negatifliğe yönelik bir özellik göstermektedir. günümüzde ise, dünyada altın ya da gümüş iğne kullanılmamaktadır. elektriği altın kadar iyi ileten standart bir çeliğin üretilmesi ile bütün dünyada bu yeni metal kullanılmaya başlanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder