?

Okul oncesi donemde beslenme egitimi

Okul öncesi dönemde beslenme eğitimi

Çocuğun kişiliği okulöncesi dönemde şekillenmekte, yetişkinlik çağındaki davranışları üstünde etkili olacak alışkanlıkların edinilmesi bilhassa bu yıllara dayanmaktadır. aynı biçimde çocuğun bu yaşlarda kazandığı yemek yeme alışkanlığı da hayatının daha sonraki dönemlerini etkileyerek ileride ortaya çıkabilecek beslenme sorunlarını önlemede esas çözüm yolunu oluşturmaktadır. yeterli ve dengeli beslenmeme neticesi meydana gelen sorunların engellemesi beslenme eğitimi ile sağlanabilmektedir. sağlıklı beslenme alışkanlıklarının esası çocukluk döneminde atıldığından bu çağlarda verilecek eğitim birey olma yolundaki çocuk için çok önemli olmaktadır.

besinler, içerdikleri besin unsurlarının çeşitleri, kalitesi ve oranları yönünden farklıdır. örneğin; taze sebze ve meyvelerde su çok, protein azdır; kuru baklagillerde ise su az, protein çok bulunmaktadır. bu açıdan yeterli ve dengeli beslenmede besinler dört ana gruba ayrılmış, dört grubun dışındakiler beşinci grupta toplanmıştır.

süt ve türevleri:

bu grup besinler; kemik-diş gelişimi, sinir sistemi ve kasların tertipli çalışması için lazım vitamin ve mineralleri içeren; süt, yoğurt, ayran, peynir, süttozu, çökelek, dondurma, sütlü tatlılar ile süt ya da yoğurtla yapılan öteki yiyecekler yer alır. süt ve türevleri kalsiyum ve fosforun en iyi kaynağıdır. bu gruptaki besinler tüketilerek okulöncesi çocukları kalsiyum ihtiyacını karşılayabilirler. okulöncesi çocuğun diyetinde bu gruptan günde 2-3 porsiyon bulundurulmalıdır. süt ve türevlerinden, 5-6 yaş okul öncesi çocuklarının tüketebileceği porsiyon örnekleri olarak 1 fincan süt, 1 fincan yoğurt 1 porsiyon olarak değerlendirilebileceği gibi 1/2 fincan dondurma ve tatlı yoğurt, 1/2 fincan puding yarım porsiyon (1/2) olarak değerlendirilebilir. netice olarak en azından verilecek olan 2 su bardağı süt (400-500 gr. ), 1 kibrit kutusu kadar peynir ya da çökelek çocuğu günlük gereksinimini karşılayabilir.



et yumurta kuru baklagiller:

bu gruptaki besinler gerek zeka gerekse bedenen büyümesi ve gelişmesi için olabildiğince önemli olan protein kaynakları;

a) koyun, sığır, kümes hayvanları, av hayvanlarının etleri; börek, yürek, karaciğer gibi organlar, balık ve öteki su ürünleri,

b) yumurta,

c) her türlü kuru baklagiller (fasulye, nohut, mercimek, bakla, soya fasulyesi).

d) fındık, fıstık, ceviz, susam, badem gibi yağlı tohumlardır. et, yumurta ve kurubaklagil grubunun en önemli özelliği proteince zengin olmasıdır.

okulöncesi çocuğun diyetinde bu gruptan günde ilk yaşlarda 1/2 porsiyon kadardan başlanarak (bir yumurta, bir köfte kadar et ya da bir yemek kaşığı kurubaklagil), çocuk büyüdükçe (4-6 yaş) bu oran 1 & ndash; 1 1/2 tam porsiyona arttırılabilir. et, yumurta, kuru baklagillerden, 5-6 yaş okul öncesi çocuklarının tüketebileceği porsiyon örnekleri olarak 2-3 pişmiş köfte büyüklüğünde et, 3-4 parça ufak tavuk budu, 3-4 kaşık pişmiş kurubaklagil, 1 yumurta 1 porsiyon olarak değerlendirilebileceği gibi 1/2 fincan kuru fasulye ve 1/3 kase sert kabuklu kuru yemiş (fındık, fıstık, ceviz) yaklaşık olarak 28 gr. ete eş gelir, yarım porsiyon (1/2) olarak değerlendirilebilir.



sebze ve meyveler

vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşıladığımız sebze ve meyveler, vücut direncinin artmasından, sindirim sistemine kadar vücudumuzun çalışmasında önemli role sahiptir. 1-3 yaşlarındaki çocuğun 2 yemek kaşığı sebze yemeği, 2 adet ufak boy meyve ve sebze alması yeterli olabilirken. çocuk büyüdükçe verilen oranda arttırılır örneğin; 5-6 yaş çocuklarının günlük olarak meyve grubundan 2 porsiyon, sebze grubundan 3 porsiyon almaları yeterlidir.

tahıl ve türevleri

temel enerji kaynağımız olan tahıllar ve bunlardan yapılan yiyeceklerdir. bu gruptaki besinler genel olarak karbonhidrat ve b grubu vitamin gereksinimini karşılar. buğday, yulaf, arpa, mısır, pirinç ile bunlardan yapılan ekmek, şehriye, bulgur, irmik vb. tahıl grubuna girer. tahıl ve türevlerinden, çocuklarının tüketebileceği porsiyon örnekleri olarak 1 dilim ekmek, yarım fincan büyüklüğünde pasta ya da pişmiş tahıl, 4-6 tane kraker, 10-15 adet bisküvi, 4-6 kaşık makarna ya da pilav, yarım fincan pişmiş tahıl 1 porsiyon olarak değerlendirilebilinir.

yağlar ve şekerler

sadece enerji kaynağı olan bu besinler; yağlar, zeytin, bal, pekmez, şeker, reçel, pasta, çikolata ve tahin gibi tatlılar bu grubun içersinde yer alırlar. bu gruptaki besinlerin enerji değerleri yüksektir.

okul öncesi çocuğunun yeterli ve dengeli beslenmesi, aşırı yemek yemesi ya da yüksek kalorili yiyecekleri çok yemesi demek değildir. çocuk şahsi özelliklerine göre beden gereksinimini karşılayacak biçimde beslenmelidir. bu hedefle çocuğun ne kadar enerjiye gereksinimi olduğu, sağlıklı gelişimi ve büyümesi için besin maddelerinin hangi yiyeceklerden, hangi miktarlarda beslenmesi gerektiği çok iyi bilinmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder