?

Omurga

Omurga

Omurga anatomisi genel olarak 3 bölümde incelenir. bu bölümlerde 7 boyun, 12 sırt, 5 bel omuru bulunur. bel omurlarının derhal altında embriyolojik olarak omurga yapısındaki sacrum kemiği ve onun da altında yine embriyolojik olarak omurga kökenli fakat evrimsel bir artık olan kuyruk sokumu kemiği bulunur.

bir omurga kemiğinde farklı parçalar vardır. gövde denilen ana parça yük taşıyan en önemli parçadır. gövdeler disk denilen esnek bir doku ile birbiri üstünde sıralanır. gövdenin derhal arkasında omuriliğin geçtiği kanalı çevreleyen laminalar bulunur. laminaların yanlarında 2 transfers çıkıntı, arkasında spinöz çıkıntı omurga çevresi kasların yapışma noktalarıdır. her omur alt ve üstte toplam 4 faset eklem ile diğerlerine bağlanır. bu kilit sistemi omurganın sabitliğini temin eder. gövde ile laninaların arasındaki oluktan sinir kökleri çıkar. alttaki 4 bel omurundan çıkan sinir köklerinin bazı dalları birleşerek siyatik siniri oluşturur. siyatik sinir kısa bir mesafe leğen kemiğinin arka duvarı boyunca karında seyrettikten sonra kalçanın ortasından dışarı çıkar ve bacağın arkasında orta hattı boyunca aşağı doğru iner. dolayısıyla bel omurlarındaki bir takım hastalıklarda (bel fıtığı, bazı tümörler gibi) ağrı kalça içerisinden bacağa doğru hissedilir.

omurlar birbirlerinden disk denen etrafı halka şekilli sert annulus denen yapı ve ortasında jöle kıvamında nucleus pulposus dan meydana gelen dokuyla ayrılır. bu annulus denen halka kırılırsa aradan nucleus pulposus dışarı çıkarak omuriliğe veye sinir köklerine bası yapar ki bunun en bilinen ismi fıtıktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder