?

Omurilik hasari

Omurilik hasarı

Omurilik hasarının tedavisindeki gelişmeler

son birkaç yılda omurilik zarar görmüş hastalarının yaşam kalitesi, daha iyi tedavilerle ve daha ayrıntılı rehabilitasyon ile belirgin bir biçimde ileriye götürülmüştür.

yaralanmadan kısa bir müddet sonra hastaların rehabilitasyon programına tabi tutulmaları gerektiğinden, başlangıçtan başlayarak tedavi ftr uzmanları tarafından üstlenilmektedir. ftr uzmanları, omurilik zarar görmüş hastaların uzun vadede hangi sorunlarla karşılaşacaklarını bildiklerinden, hastaların ilk ve esas doktoru olma görevini sürdürürler. bunu neticesi, tedavi teknikleri ve teknolojilerde ilerlemeler olmuştur. bu ilerlemelerin tesirleri, hastaların fiziksel, duygusal, toplumsal, ve mesleki yaşamlarına yansımıştır.

daha iyi teknolojiler- pekçok ilerlemeden biri, daha iyi manevra kabiliyeti olan ve kontrolü kolay olan hafif tekerlekli sandalyelerdir. bunun neticesi, hastaların pekçok yere daha kolay ulaşmalarıdır. önümüzdeki yıllarda, bazı fiziksel engelleri kolay aşabilen ve basamakları çıkabilen sandalyeler üretilecektir. sesle çalışabilen bilgisayar teknolojisi, yüksek seviyeli omurilik hasarı olan hastaların iletişim ve ev düzenini kontrol etmelerine yardım eder. koşu bandı yardımlı yürüme de hastaların daha erken hareketlenmeleri konusunda umut verici görünmektedir. yürümenin koşu bandında çok sayıda tekrarlanması ile, hastanın adım atma mekanizmasını tekrar öğrenebileceği ve yürüyebileceği varsayılmaktadır.

yeni uyarımlar- yeni elektriksel stimülasyon cihazları vücuda yerleştirilerek, el işlevlerinin bir kısmı geri kazandırılabilir. bunun neticesi, hastaların beslenme ve yazma gibi işleri başarmaları olacaktır. bundan başka, farklı bölgelere elektrot yerleştirmekle mesane ve barsak işlevleri kontrol altına alınabilir. bu aletlerin yardımı ile bazı hastaların solunum cihazlarından kurtulma imkanı da olabilir.

daha iyi ilaçlar- on sene öncesine kadar, mesane ve barsak enfeksiyonları önemli sorunlara ve kayıplara yol açmaktaydı. bu sorunların daha iyi anlaşılması ve daha etkili ilaçların kullanılması ile artık, omurilik zarar görmüş hastalardaki mesane enfeksiyonu ve bunun komplikasyonları diğer hasta guruplarından değişik değildir. bundan başka, yaralanmanın derhal peşinden kortikosteroid kullanımının, hasarın daha az olacağını sağladığına dair araştırmalar vardır.

tedavi arayışı- kök hücre konusundaki araştırmaların hedefi, hasar görmüş sinir hücrelerinde yeni hücre üretimini sağlamaktır ve gelecek için umut vaat edici görünmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder