?

Onleme calismalari

Önleme çalışmaları

Narkotik birimlerimiz uyuşturucu madde kaçakçılığıyla mücadelenin yanı sıra, ülkemizde henüz endişe verici boyutlara ulaşmamış olan uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele amacıyla da lazım çalışmaları yürütmektedir. bu çerçevede sürdürülen faaliyetleri aşağıdaki biçimde sıralamak mümkündür..a) eğitim faaliyetleri;

başkanlığımız koordinesinde, uyuşturucu madde kullanımında hedef kitle olarak belirlenen 15-21 yaş grubu gençlerin eğitimine yönelik çalışmalarda bulunmak amacıyla, taşra birimlerinde çalışan 100 narkotik polisi' ne, uyuşturucu ile mücadele takip ve yönlendirme alt ve üst kurulluna danışmanlık yapan bilimsel danışma komitesi üyelerince madde kullanımı ve bağımlılığı konusunda "eğiticilerin eğitimi" kursu verilmiştir.

bu eğitim programına katılmış olan narkotik polisimiz, il milli eğitim müdürlüğü görevlileri ve bağımlılık konusunda uzman hekimlerin katılımı ile görevli bulundukları illerde yer alan lise ve dengi okullara, öğrenci velilerine, ceza ve tutuk evleri personeline, talep olması halinde gönüllü kültür teşekkülleriyle dernek ve vakıflarla koordine kurularak madde bağımlılığı konusunda konferans, panel ve açık oturum düzenlemektedir.

26 haziran gününün birleşmiş milletler tarafından "dünya uyuşturucu günü" olarak kabul edilmesinden dolayı, bütün illerimizde hedef kitle olarak belirlenen gençler ve ailelerine yönelik olarak madde bağımlılığı konusunda konferans, panel, açık oturum, tv ve radyo yazılımları ve sergi düzenlenerek bilinçlenmeleri sağlanmaktadır.

ayrıca izmir ilimizde, yaz dönemlerinde açılan gençlik kamplarında 4 dönem durumunda gençlerin madde bağımlılığına karşı bilgilendirilmesi amacıyla seminerler düzenlenmiştir.b) sokak timleri;

narkotik polisimizin engelleyici görevleri çerçevesinde, risk grubuna dahil şahısların yoğun olarak bulundukları yerlerde, uyuşturucu madde kullanımını önlenmek ve sokak satıcıları ile mücadele etmek amacıyla, bilhassa büyük şehirlerimizdeki taşra birimlerimiz bünyesinde sokak timleri oluşturulmuştur. bilhassa öğrencilerin yakın temas içinde bulundukları okulların etrafında, öğrencileri uyuşturucu kullanıma teşvik etme arzusundaki uyuşturucu tacirlerine karşı, kafeterya türü yerler ve seyyar satıcılar üstünde kontroller sürdürülmektedir. çalışmalar okul yöneticileri ile irtibat kurulmak ve işbirliği tesis etmek suretiyle yürütülmekte, görevlilerin tavsiye ve bilgilerinden faydalanılmaktadır. bu çalışmaların en umut verici neticesi ise, bu alanda çok ciddi bir uyuşturucu problemiyle karşılaşılmamış olmasıdır. bu kontrollerin yanında, il merkezlerinde umuma açık yerlerde, bilhassa sokak satıcıları üstünde yoğunlaşan engelleyici çalışmalar neticesi çok sayıda kişinin yakalanması sağlanmıştır.

c) ilçe narkotik timleri;

istanbul ilimizin coğrafi ve demografik özellikleri dikkate alınarak mevcut yapılaşma çerçevesinde, il emniyet müdürlüğü narkotik şube müdürlüğünce yürütülen mücadelenin şehrin tamamına yayılmasında bazı eksikliklerle karşılaşıldığının görülmesi üstüne, her biri orta ölçekte bir şehir nüfusu kadar insan barındıran ilçe emniyet müdürlüklerinde oluşturulan narkotik timleri ile mücadelenin daha aktif hale getirilmesi planlanmıştır.

bu çerçevede, ilk etapta bahçelievler, bakırköy, eminönü, fatih, kadıköy, şişli ve beşiktaş olmak üzere toplam 7 (yedi) ayrı ilçede özel olarak narkotik suçlarla mücadele konusunda eğitilmiş görevlilerimizden meydana gelen ilçe narkotik timleri kurularak mücadelenin bütün şehir geneline yayılması sağlanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder