?

Oral yolla yapilan cinsel iliski ve kanser

Oral yolla yapılan cinsel ilişki ve kanser

Oral yolla yapılan cinsel ilişki , ağız tümörlerine yol açabiliyor. son yapılan bir araştırmaya göre insan papilom (meme başı gibi çıkıntılar yapan selim tümörler) virüsü ağız kanserine yol açabiliyor. bilim adamları uzun zamandır papilom virüsünün ağız kanserine neden olduğundan kuşkulanıyordu. iyi haber bu riskin çok ufak olması. ağız tümörü her yıl 10. 000 kişiden birinde görülüyor. ve bu vakaların bir çoğu sigara ve içkiye bağlı olarak ortaya çıkıyor.

insan papilom virüsü (hpv) cinsel yolla geçen virüslerin en yaygını. bu virüsün servikal kansere (rahim boynu kanseri) yol açtığı biliniyor. bazı araştırmalar bu virüsün bundan başka ağız ve anal kanserlerine de neden olabileceğine işaret ediyor.

fransa, lyon'daki uluslararası kanser araştırmaları kurumu'nda çalışan bilim adamları ağız kanserine yakalanmış l670 deneği, l732 sağlıklı denekle karşılaştırdı. hastalar avrupa, kanada, avustralya, küba ve sudan'da yaşıyordu. servikal kanserlerde görülen hpv-l6 olarak bilinen virüs, ağız kanserlerinde de tespit edildi.

hpv-16 virüsü taşıyan ağız kanserli hastaların arasında oral seks yaptığını açıklayanların sayısı, tümörlerinde hpv-16 virüsü bulunmayan hastalara oranla 3 misliydi. virüsün kanserlere nasıl yol açtığı konusunda kadın ve erkekler arasında bir fark saptanmadı.

söz konusu araştırmanın neticeleri " journal of the national cancer ınstitute" isimli bilim dergisinin aralık sayısında yayınlandı.. bu neticeler hpv ile antiviral ilaçlar vermek iyileşme olasılığını artırabilir. bu arada tedbir olarak aşı üstünde çalışmalar yapılıyor. aşıların ağız enfeksiyonunun yanı sıra jenital enfeksiyonlara da iyi geleceği umut ediliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder