?

Orgazm olamama

Orgazm olamama

Kadınlarda orgazm çoğunlukla doğrudan klitoris uyarısıyla oluşmaktadır. bu konuda yapılan kısıtlı sayıda çalışma doğrudan klitoral uyarı olmadan orgazm olabilen bayanların oranının ancak %30 olduğunu göstermektedir. dolayısıyla kadında orgazm olamama durumunu ilk olarak " hiç orgazm olamama" ve " cinsel ilişkide orgazm olamama" biçiminde ayırmak gerekmektedir.

orgazm olamayan bir kadın ilişki anında kendini orgazm takliti yapmak zorunda hissedebilir. bunu yapmasının sebebi eşine onun " yetersiz" olduğu duygusunu yaşatmamak ve diğer yandan da yine eşinde kendisinin " yetersiz olduğunu" kanısını uyandırmayı engellemektir. bu tür bir uygulama problemin daha da karmaşık hale gelmesine sebep olur, zira orgazm olamayan bir kadın için eşinin yapacağı etkili bazı farklılıklar sözkonusuyken, böyle bir taktirde bunlar gündeme gelmez ve erkek " herşeyin normal gittiğini" düşünmeye devam ederek bir değişiklik yapma gereği duymaz.

kadının orgazm olmasının sağlanması için ilişkide ne tür farklılıklar yapılabilir ?

öncelikle şunun vurgulanması gerekmektedir. ilişkide aynı anda orgazm olunması diye bir gereklilik yoktur. temel olan fizyolojik ve anatomik gerçekler nedeniyle kadının ya eşiyle beraber ya da eşinden önce orgazm olmasıdır. erkek orgazm olduğu andan başlayarak refrakter periyod adı verdiğimiz döneme girer. bu dönemde ereksiyon etkinliğini kaybetmeye başlar ve belli bir müddet erkeğin yeni bir ilişkiye fizyolojik ve ruhsal olarak hazır olması belli bir müddet gerektirir. bu müddet erkekten erkeğe değişmekle beraber birkaç dakikadan birkaç saate kadar uzayabilir. arka arkaya bulunulan ilişki sayısı arttıkça refrakter periyodun müddeti de uzar. bu erkeklerin bir gerçeğidir. kadınlarda ise bu refrakter periyod ya çok kısadır ya da yoktur. kadınlar arka arkaya defalarca orgazm olabilirler ve hatta aynı ilişki içinde bile çok sayıda orgazm olabilirler.

buradan çıkan netice, erkeğin kadının orgazm olabilmesi için lazım şartları sağlamak için çaba göstermesi gerektiğidir.

kadının orgazmı yaşayabilmesi için çiftlere düşen görevler

erkeğin kendisinin orgazma ulaşmak için geçen süreyi olası olduğunca uzatması: erkekler çok kısa sürelerde orgazm olabilirlerken kadınlar için orgazm olabilme müddeti çok daha uzundur. bu müddet bir yandan kadının ilişkiye ruhsal ve fiziksel olarak ne kadar hazır olduğuyla, diğer yandan ilişkide kadının hassas bölgelerinin ne kadar uyarıldığıyla ilgilidir.

çoğu kadında orgazm için doğrudan klitoris uyarısı gerekmektedir. her kadının anatomik yapısı değişik olduğundan çiftlerin, kadının klitoral olarak en iyi uyarılabildiği ilişki pozisyonunu seçmeleri gerekmektedir. klitorisin en iyi uyarıldığı ve çiftin yüz yüze bakması nedeniyle emosyonel özellikleri en kuvvetli pozisyon erkeğin üstte olduğu, en az uyarıldığı ve yüzyüze bakılmaması nedeniyle duygusal temasın en az olduğu pozisyon ise kadının arkasını döndüğü ve erkeğin arkada olduğu pozisyondur. ancak bu her kadın için geçerli olmayabilir. bu sebeple kadın eşine en fazla hangi pozisyonda uyarıldığını hissettirmeli ya da doğrudan söylemelidir.

" önsevişme döneminin" uzun tutulması: kadınlar için " ön sevişme dönemi" çok mühimdir. bayanların ilişkiye hazır olmaları erkeklerdeki kadar zordur. yeterince hazır olunmadan ilişkiye başlandığında genital bölgenin gevşemesi ve kayganlaşması yetersiz olduğundan ilişki kadın için tatsız bir deneyime dönüşebilmekte ve doğal olarak böyle bir ilişkide orgazm söz konusu bile olmamaktadır. kadın hazır olduğu mesajını eşine verebilmeli, erkek de bu mesajı alabilmelidir.

burada unutulmaması gereken diğer bir önemli nokta ise ön sevişme döneminin gereğinden fazla uzun tutulmasının da hem erkeğin hem de kadının orgazm olma süresini ve orgazm şiddetini negatif etkilediğidir.

erojen bölgeler adı verilen bölgelerin kadın orgazmına katkısı ihmal edilmemelidir: erojen bölgeler adını verdiğimiz bölgeler kadından kadına değişmekle beraber sıklıkla meme uçları, kulak arkaları, bacakların iç yüzleri kadının en erojen bölgeleridir. kadın eşine ön sevişme dönemi boyunca ve bütün ilişki boyunca erojen bölgelerinin dokunulmasından hoşlandığı mesajını verebilmeli, erkek de bu konuda hassas olmalıdır. erojen bölgelerin uyarılmasının kadının ilişkiye daha hazır olmasının sağlanması yanısıra orgazm olmasını kolaylaştırıcı özellikleri olduğu unutulmamalıdır.

bir kadın her ilişkide vajinal yoldan orgazm olamayabilir. bazı kadınlar vajinal yoldan hiç orgazm olamazken, bazıları bazı ilişkilerde olurlar, diğerlerinde olamazlar. vajinal orgazm öğrenilmesi gereken bir orgazm tipidir ve bir kadının defalarca ilişkide bulunmadan vajinal yoldan orgazm olabilmesi beklenmemelidir. vajinal orgazm olunamadığında ilişkinin gelişi güzel bir vaktinde kadının doğrudan klitoris uyarısıyla orgazm olmasına imkan tanınabilir. bu o kadar da anormal bir durum değildir.

" penis boyu nevrozu (takıntısı)" terk edilmelidir. vajinanın üst 2/3 lük bölümü embriyolojik gelişim açısından alt 1/3 lük bölümünden çok daha değişik bir bölgeden gelişmektedir. dolayısıyla bu iki bölgenin fizyolojik ve anatomik özellikleri birbirlerinden olabildiğince farklıdır. en bariz farklılık sinir liflerinin dağılımındadır. alt 1/3 lük kısım zengin bir sinir ağına sahipken, üst 2/3 lük kısımda sinir lifleri nispeten daha azdır. dolayısıyla alt 1/3 lük kısım dokunma, ağrı gibi duyaranlara çok daha hassastır. her zaman belirttiğim gibi penis uzunluğunun kadının " tatmin olmasıyla" hiçbir ilişkisi olamayacağının da göstergelerinden biridir bu. penis zengin sinir lifleri içeriği nedeniyle en fazla vajinanın alt 1/3 lük kısmını uyarmaktadır.

ben kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olmam nedeniyle bu yazıyı daha çok kadının anatomik ve fizyolojik özellikleri üstünde odaklaştırdım. bazı okuyucular " erkeklerin de erojen bölgeleri yok mu, erkekler bu kadar mekanik varlıklar mı" gibi bir düşünceye kapılabilirler. ancak konumuz ilişkiden alınan zevkin nitelikleri değil, kadının orgazm olamaması olduğundan bu hususa odaklandırıyorum ve dolayısıyla de kadının yapısal özelliklerinin orgazm olmasına etkilerini erkeklerle arasındaki farkı vurgulayarak açıklamaya çalıştım.

yukarıdaki önlemlerle orgazm olamama sorunu giderilemediğinde yapılması gereken bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak ve genel bir jinekolojik muayeneden geçmektir. her ne kadar kadında orgazm olamama nadiren jinekolojik bir nedene bağlı olsa da kural olarak ilk başvuru jinekolog olmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder