?

Orgazm ve havsala kaslari

Orgazm ve havsala kasları

Erkekte olduğu gibi, kadının orgazmında da refleks kasılmaları vajinaya giren yorgunluk ve bitkinlikten yakınacaklarını unutmamamız gerekmektedir.

kadının orgazmındaki karakteristik bir belirti, havsala adalelerinin kasılmasıdır. vajina adaleleri kasılınca, bu penisi uyarır, penis de tekrar vajina duvarını uyarır. havsala ve vajina kasları hatasız birer uyarıcıdır. kadın kendini alıştırdığında, bu kaslardan birini veya ikisini birden hareket ettirebilir. bunlardan biri vajina ağzını saran yüzük biçimindeki kastır; buna vajina ağzının kontraksiyon kası adı verilir. anüsü açıp kapayan kasla birlikte sekiz (8) rakamı biçimini alır. bunun tıbbi terimi: levator ani'dir. öteki de havsala kemiği içerisinde vajinayı saran, at nalı biçimindeki kastır. van de velde'ye göre, bu kasın vajinayı saran bir kısmının adı levator vajinaedir.

vajina ağzından pek uzakta olmayan bu iki kas lifleri vajinaya destek olur. bu adalelerin ustaca kasılmasıyla cinsel ilişkide yalnızca erkeğin aldığı zevk artırılmaz, aynı zamanda kadın kendisinin de daha fazla uyarılmasını temin eder. kadın bu adaleleri devamlı kasıp gevşetmekle basitçe orgazma ulaşabilir. aynı zamanda kadın, erken boşalmadan sonra penisin yumuşamasını, bu adaleleri devamlı kasmakla önleyebilir. böylelikle kendi orgazmı gitgide hafiflerken, erkeğin penisinin sert kalma süresini de uzatmış olur.

bu belirtilen iki kas grubu irade dışı öyle kasılabilir ki, penisin girmesini veya çıkmasını engelleyebilir. bu belirtiye vajina krampı (vajinismus) adı verilir; ruhsal kramplar, cinsel ilişkinin yanlış yorumlanması vajina kramplarının baş etkenidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder