?

Orgazma giden yolda kadin cinselligi

Orgazma giden yolda kadın cinselliği

Gerek erkekte, gerekse kadında, erkek ve kadın faktörlerinin karışık biçimde bulunduğu çoğu kez söylenir. çok doğrudur bu. en erkek insanda bile kadınca nitelikler vardır.

erkekteki kadınsı elemanları, onun idealize ettiği kadın tablosu belirler. bu kadın, iyi sevişir ve gerektiği vakit iyi bir kızkardeştir. o, akıllı ve iyi bir ev kadını olmalı, fakat yatakta bir profesyonel gibi davranmalıdır.

bunun aksi de erkeksi faktörleri olan kadın için söylenebilir: uygun koca iyi bir sevgili, fakat aynı zamanda iyi bir ağabey veya ufak bir bebek gibi olmalıdır. ekonomik kabiliyetleri, toplumda sayılan bir yeri, kurnazlık ile karışık şefkat duyguları olmalıdır.

fakat pekçok taktirde erkeklerin, erkeklik özellikleri dedikleri şeylerin yalnızca anne sevgisi olduğunu öğrenmiş olmak gerekmektedir. bundan başka bilhassa aşırı utanç duyguları olan çok kadınsı kadınlar, bazen cinsel ilişkide yönetici rolü üzerlerine almak için erkeğin yerine geçmeyi ister.

erkeğin yerine geçmeyi isteyen bayanların psikolojisini uzun klinik araştırmalarından sonra analiz ettim ve psiko analizcilerinkinden değişik olabilecek şu sonuca vardım:

1. kadın, kocasına bir bebekmiş gibi davranmayı ister. böylece annelik içgüdülerini tatmin etmeyi arzular. bunu gerçekleştirebilmek için onunla yer değiştirmek mecburiyetindedir. erkek sırtüstü yattığı vakit, kadın genellikle kadının yukarda olduğu pozisyonu yeğ tutar; yan pozisyona yanaşmaz. şayet sonuncusunu birincisine kocasının üstelenmesi olmadan yeğlerse, bunu o kadının erkeklik elemanına yormalıyız, annelik içgüdüsünün ifadesi biçiminde görmemeliyiz.

2. kadın, erkeği kadın yapmayı arzulamaz, yalnızca erkek rolünü ve hareketlerde inisiyatifi üstüne almayı ister. bazı psikoterapistlerin bunu kadının erkeğe karşı duyduğu nefret, sadizm veya penisi kıskanmak biçiminde açıklamaları pek haklı görülmez.

3. diğer yandan, kadın, sevdiği erkeğe vücudunu göstermekten hoşlanır; bilhassa vücudundan gurur duyarsa. böylece erkeğin övgü dolu sözlerini ve onun daha kuvvetlenen sevgisini arar. kadın, bazen vücudunu yukarı kaldırabilir, fakat bunu, örneğin, daha az estetik görünüşlü, oturma pozisyonunda seve seve yapmaz.

erkekler, bayanların erkeğin yerini alma arzuları ile ilgili, çoğu kez ön yargılara dayanan bazı düşüncelere sahiptirler. işte bu düşünceler, erkekleri rahatsız eder.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder