?

Ortodonti (caprasik disler)

Ortodonti (çapraşık dişler)

Dişlerdeki çapraşıklıkların nedenleri nelerdir ?çocukluk döneminde süt dişlerin değişip, kalıcı dişlerin gelmeye başlamasıyla birçok çocukta çapraşıklıklar gözlenir. "çocuğumun dişleri eğri geldi"sözleriyle anne babalar büyük bir endişeyle dişhekimine başvururlar. bu durumun en büyük sebebi kalıtımdır. ancak vaktinde alınmayan bazı tedbirler de çapraşıklara sebep olmaktadır.dişlerdeki çapraşıkların nedenleri ve alınması gereken tedbirler kısaca şöyledir; 1)genetik olarak çocukta çene boyutuyla dişlerin genişlikleri arasında uyumsuzluk olması ya da çenelerin gelişmesini negatif yönde etkileyen solunum yolu sorunları gibi etkenlerin bulunmasıdır. çocuğunuzun burun yollarındaki solunumu engelleyen etkenler ilk olarak üst çenenin daha sonrada alt çenenin normal büyümesini etkileyerek dişlerin düzgün sıralanmasına engel olurlar. bu taktirde kesinlikle uzman bir dişhekiminin (ortodontist) müdahalesi gerekmektedir. 2)dişlerdeki çapraşıklığın bir diğer sebebi de süt dişlerin normal değişme vakti gelmeden çekilmesidir. "nasıl olsa yerine yenisi gelecek"düşüncesiyle tedavi edilebilir kademedeki süt dişlerinin çekimi son derece hatalıdır.çünkü bu dişler altlarından gelecek kalıcı dişlerin yerini koruyarak çapraşıklıkları engellerler. bir süt dişi vaktinden önce çekilirse yandaki dişler çekilen dişin boşluğına doğru kayar. alttan gelecek kalıcı dişin süreceği yeri kapatır,kalıcı diş bulabildiği boşluktan sürmeye çalışır yada gömülü kalır. her iki taktirde da diş sisteminin dengesi bozulur ve çapraşıklıklar gözlenir. 3)süt dişlerini ara yüzlerinde görülen çürükler vaktinde tedavi edilmezse yandaki dişler çürüyen,kayıp diş dokusu kadar boşluğa kayar. çapraşıklıkların bir diğer sebebi de budur.

işte bu nedenlerden dolayı süt dişlerinde görülen çürüklerin tedavisi son derece mühimdir.dişlerdeki çapraşıklıklar yalnızca estetik problem mu yaratır ?

dişlerin düzgün sıralanması yalnızca estetik açıdan önemli değildir. dişlerdeki çapraşıklıklar bu bölgelerin temizlenmesi güç olacağından çürüklere,dişeti hastalıklarına ve eklem ağrılarına sebep olurlar. dişlerdeki çapraşıklıklar her zaman tedavi edilebilir mi ?çapraşık dişler her yaşta farklı tedavi yöntemleriyle ortodontistler tarafından tedavi edilebilmektedir. ancak bu tür tedaviler olabildiğince pahalıdır. dolayısıyla çürüyen süt dişlerinin çekiminden çok tedavisi yoluna gitmek daha da önemlisi iyi bir ağız bakımıyla dişleri sağlıklı olarak ağızda tutmak en doğru yöntem olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder