?

Oyuncagin onemi ve secimi

Oyuncağın önemi ve seçimi

Eminizki daha bebeğiniz dünyaya gelmeden ona oyuncaklar bakmaya hatta almaya başladınız bile...

ilk bebeklik günlerinden, çocukluk dönemi sonuna kadar oyuncaklar çocuğumuzun dış dünya ile irtibatını, öğrenmeyi, paylaşmayı, eğlenmeyi, mutlu olmayı, beceri ve kişiliğinin gelişmesini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. ebeveynlerin doğru oyuncak tercihi bu konuda daha doğru adımlar atılmasını sağlayacaktır.

oyuncak tercihi ve oyuncak almak dışında aynı zamanda çocuklarınıza zaman ayırıp ara sıra onunla oynayıp, ona yol gösterip, becerilerinin ve kavramasının gelişmesine, paylaşımcı ve sosyal olmasına yardımcı olabilirsiniz.

tüm anne ve babalar hem yararlı olduklarını düşündükleri hem de hoşlarına gidip cazibesine kapıldıkları için bebekleri ve çocukları için bir çok oyuncak almaktadır. fakat burada önemli olan oyuncağı alırken çocuğun yaşına, gelişimine ve getireceği faydalarını göz önünde bulundurup doğru oyuncağı seçmektir.

unutmayın, çocuğumuzun gelişimi, becerilerinin artması, paylaşmayı öğrenmesi, kişilik gelişimi için oyuncak birinci derecede önem kazanmaktadır.

oyuncak alırken dikkat edilmesi gereken konular ;

oyuncakların kesinlikle çocuğun yaşına ideal olarak seçilmesi gerekmektedir. böylece ilk deneyimleri ve becerilerini basitçe ve sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmiş olurlar.

oyuncak alırken kesinlikle üretici firmasına güvendiğiniz ve üstünde güvenlik açıklamaları bulunmakta olanları tercih edin.

oyuncakları oluşturan parçalar veya bölümleri çocuğun yaşına ideal olarak tehlike içermeyecek nitelikte, kalitede veya güvenlikte olmalıdır. örneğin bir bebek veya ilk yaşlarındaki bir çocuk ufak parçalardan meydana gelen ve yutabileceği veya ağzına sokabileceği oyuncaklar ile oynamamalıdır. oyuncakların bebeğe veya çocuklara zarar vermeyecek oval, sivri ve keskin olmayan parçalardan oluşmasına itina gösterin.

oyuncakların zehirsiz boya malzemeleri ile boyanmış olanlarını tercih edin.

bebek yataklarına asılan oyuncaklara çok itina göstermeli ve bunların bebeğin üstüne düşmeyecek biçimde sağlam olarak monte edilmesine itina dikkat edilmeli ve iplerinin bebeğe zarar vermeyecek kadar kısa olmasına itina göstermelidir.

bebeklere ve ufak çocuklara olasıysa metal veya sert plastik malzemelerden imal edilmiş oyuncaklar yerine gelişi güzel bir biçimde kendilerine zarara vermeyecek malzemelerden yapılmış olanlarını almaya itina gösterin.

pille çalışan oyuncaklarda ise içerisindeki kimyasalın dışına akmayacağı kaliteli pilleri kullanın ve bilhassa oyuncağın pil koyma yerinin vidalı bir emniyetle kapatılmış olmasına dikkat edin. ve sık, sık oyuncağı ve pilleri kontrol edin.

oyuncakları sık, sık kontrol edin ve kırılmış ve parçalanmış olanları ayırın.

son olarak ise oyuncakların muhafaza edildiği oyuncak kutumuz veya oyuncak dolabımızın güvenli ve doğru seçim olmasına itina gösterin. çocuğunuzun üstüne düşebilecek modüller (çocuğunuz oyuncak almak için oyuncak dolaplarının veya modüllerinin üstüne bile çıkabilir veya bu modüller şayet yüksekse çocuğunuzun üstüne düşebilir) veya oyuncakların düzensiz ve seçilemeyecek kadar üst üste atılmış olabileceği oyuncak kutuları veya dolapları tercih etmeyin. oyuncakların muhafazası için çocuğunuzun onları muntazam, tertipli ve kullanışlı bir biçimde seçip alabileceği ve çocuğunuz için güvenli olabilecek modüller veya eşyalar kullanın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder