?

Paget hastaligi

Paget hastalığı

Paget hastalığı denen rahatsızlık (aynı zamanda ostejtis deformans tıbbi adıyla da bilinir) adını 19. yüzyılın ortalarında yaşamış olan bir ıngiliz cerrahından almıştır ve osteoporozun aksi (tersi) halidir. paget kemik hastalığı başlangıçta çok fazla kemik dokusu parçalandığı vakit meydana gelir. buna tepki olarak bir vücut yeni kemik yapma hızını artırır. fakat yeni kemikler düzensiz bir biçimde yerleşir ve normal kemikten daha yumuşak ve daha zayıf olabilir. fakat paget hastalığının neticesi bir bakıma osteoporozunkine benzer, çünkü kemikler zayıflar ve deforme olabilir, hatta kırılabilir.

belirtiler- etkilenen kemiklerde ağrı ve sıcaklık hissi,

- başağrısı,

- bacak bükülmesi,

- işitme kaybı.paget kemik hastalığı vakalarının çoğu 50 ile 70 yaş arasındaki hastalarda teşhis edilir. ancak bazı ender durumlarda genç yetişkinlerde de bulunmuştur. zaman zaman aileyi özellik gösterir.teşhisdoktorunuz kemiklerinizde paget hastalığı olduğundan kuşkulanırsa, kemik yıkım ürünlerinin normalden fazla olup olmadığını belirlemek için kan ve idrar tahlilleri yaptırabilir. röntgen ve antienflamatuar ve ağrı kesici ilaçlar yeterlidir. bununla birlikte, hastalık ilerlerse, kalsitonin hormonu gibi daha kuvvetli ilaçların kullanılması gerekebilir. tedavi devre dışı olduğunda doktorunuz etidronat ya da mitramisin verebilir.

paget hastalığı denen rahatsızlık (aynı zamanda ostejtis deformans tıbbi adıyla da bilinir) adını 19. yüzyılın ortalarında yaşamış olan bir ıngiliz cerrahından almıştır ve osteoporozun aksi (tersi) halidir. paget kemik hastalığı başlangıçta çok fazla kemik dokusu parçalandığı vakit meydana gelir. buna tepki olarak bir vücut yeni kemik yapma hızını artırır. fakat yeni kemikler düzensiz bir biçimde yerleşir ve normal kemikten daha yumuşak ve daha zayıf olabilir. fakat paget hastalığının neticesi bir bakıma osteoporozunkine benzer, çünkü kemikler zayıflar ve deforme olabilir, hatta kırılabilir.ameliyatkemikte biçim bozukluğu oluştuğunda nadiren ameliyat gerekebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder